UE: Porozumienie w sprawie projektu budżetu UE na 2025 r.

Ambasadorzy państw unijnych w środę osiągnęli porozumienie w sprawie projektu budżetu UE na 2025 r. Ma on wynieść 191,53 mld euro w zobowiązaniach i 146,21 mld euro w płatnościach. Kolejnym krokiem będą negocjacje z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem budżetu.

Zobowiązania to prawne obietnice wydania pieniędzy na działania, których realizacja rozciąga się na kilka lat budżetowych. Płatności obejmują wydatki wynikające ze zobowiązań zapisanych w budżecie UE w bieżącym i poprzednich latach budżetowych.

„Przyszłoroczny budżet odegra ważną rolę w realizacji długoterminowych priorytetów i celów UE. Osiągnięte porozumienie stanowi dobry punkt wyjścia do negocjacji z Parlamentem Europejskim, co — mamy nadzieję — pozwoli na terminowe przyjęcie budżetu” – powiedział Peter Banai, sekretarz stanu w węgierskim ministerstwie finansów.

Kraje unijne mają zamiar formalnie przyjąć stanowisko w drodze procedury pisemnej kończącej się 13 września.

Stanowisko Rady UE będzie stanowić mandat dla węgierskiej prezydencji w tej instytucji do negocjowania budżetu UE na 2025 r. z PE. W tym roku termin prawny na osiągnięcie porozumienia w tej sprawie przypada na 18 listopada o północy.

Jest to piąty roczny budżet w ramach wieloletnich ram finansowych (WRF), czyli długoterminowego budżetu UE, na lata 2021–2027.

 

Ze Strasburga Łukasz Osiński

 

luo/ akl/ gor/

 


Artykuły powiązane

Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Współczesną rzeczywistość charakteryzuje szybki postęp. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i cyfryzacja gospodarki wymuszają zmiany także w funkcjonowaniu systemu płatniczego i w samych płatnościach. Zjawisko to ma zasięg globalny. Dotyczy również strefy euro. W dyskusji publicznej pada pytanie, czy po 25 latach od wprowadzenia banknotów i monet euro nadszedł już czas na równoległe wprowadzenie przez Eurosystem (tj. Europejski Bank Centralny i 20 banków centralnych państw strefy euro) cyfrowego odzwierciedlenia gotówki?
Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Upadek gazowego imperium

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wywołany przez Rosję i sterowany przez Gazprom kryzys na europejskim rynku energetycznym w założeniu miał uderzyć w gospodarkę krajów unijnych, uzależnionych od importu rosyjskiego gazu, osłabiając ich wolę oporu i krytykę wobec działań wojennych w Ukrainie. W efekcie jednak to Rosja, z kolejnej „wojny gazowej” wychodzi jako totalnie przegrana, nie tylko bez osiągnięcia zamierzonych celów, ale ze znamionami  nieuchronnego końca gazowego imperium i wyraźnej autodestrukcji niepodważanego przez dziesięciolecia „cara” światowego rynku gazowego Gazpromu.
Upadek gazowego imperium

Rubel na równi pochyłej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rubel w ostatnich kilkunastu miesiącach, z prawie 2,5-krotną dwukierunkową skalą zmienności w przedziale 80–120–50–100 rubli za dolara może uchodzić za lidera wśród najbardziej chwiejnych walut świata. Takie ruchy rosyjskiej waluty to odzwierciedlenie nie tylko słabości rosyjskiej gospodarki i siły sankcji, ale też – i to w dużej mierze – niespójnych, często wzajemnie wykluczających się działań władz w obliczu zmiennych oraz ciągle pogarszających się uwarunkowań.
Rubel na równi pochyłej