UK: Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową bez zmian

Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,25 proc. – poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy proc. pozostaną bez zmian. Stopy proc. w Wielkiej Brytanii są najwyższe od 2008 r.

Za brakiem zmian stóp procentowych o 25 pb. głosowało 8 bankierów z BoE, a 1 był za obniżką o 25 pb.

BoE podał w komunikacie, że inflacja w Wielkiej Brytanii znacząco spadła.

„Inflacja CPI w dalszym ciągu stosunkowo gwałtownie spada, częściowo z powodu efektu bazy i efektów zewnętrznych cen energii i towarów. Restrykcyjne nastawienie polityki pieniężnej negatywnie wpływa na aktywność w gospodarce realnej, prowadząc do rozluźnienia rynku pracy i osłabiając presję inflacyjną. Niemniej jednak kluczowe wskaźniki uporczywości inflacji pozostają na podwyższonym poziomie” – napisał bank w komunikacie.

„Polityka pieniężna będzie musiała pozostać restrykcyjna przez wystarczająco długi czas, aby w średnim okresie trwale przywrócić inflację do celu na poziomie 2 proc., zgodnie z kompetencjami Rady. Od jesieni 2023 r. Komitet ocenia, że polityka pieniężna musi być restrykcyjna przez dłuższy okres, dopóki nie zniknie ryzyko ugruntowania się inflacji powyżej celu na poziomie 2 proc.” – dodano.

Prezes Banku Anglii podał w komunikacie, że jeszcze nie nadszedł czas na obniżkę stóp proc.

„Nie jesteśmy jeszcze w momencie, w którym możemy obniżyć stopy procentowe, ale sprawy zmierzają w dobrym kierunku. W ostatnich tygodniach zaobserwowaliśmy dalsze zachęcające oznaki spadku inflacji. Dziś ponownie utrzymaliśmy stopy procentowe na poziomie 5,25 proc., ponieważ musimy mieć pewność, że inflacja spadnie do naszego celu na poziomie 2 proc. i tam pozostanie” – podał prezes BoE Andrew Bailey w oświadczeniu wydanym wraz z decyzją.

To piąta przerwa w cyklu zacieśniania polityki monetarnej w Wielkiej Brytanii. Wcześniej czternaście razy z rzędu BoE podnosił stopy procentowe. W obecnym cyklu zacieśniania BoE podniósł główną stopę procentową łącznie o 515 pb.

Kurs funta zniżkuje o 0,42 proc. wobec dolara do 1,2729.

kkr/ gor/


Artykuły powiązane

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Dlaczego dzisiaj walka z inflacją jest łatwiejsza

Kategoria: Trendy gospodarcze
Obecny okres inflacji został zdominowany przez dodatni wstrząs popytowy i korzystne warunki początkowe, takie jak niskie oczekiwania inflacyjne. W niniejszym artykule dowodzimy, że te dwa czynniki sprawiają, iż praca banków centralnych jest dziś znacznie łatwiejsza niż w latach 1979–1985. O ile nie wystąpią nowe destruktywne wstrząsy, polityka dezinflacji od 2021 r. powinna prowadzić do stabilności cen szybszą i znacznie mniej kosztowną ścieżką niż miało to miejsce w latach 70. i 80. XX w. Władze monetarne zarówno w strefie euro, jak i w Stanach Zjednoczonych nie powinny podnosić stóp procentowych zbyt wysoko i przez zbyt długi czas, powodując niepotrzebną recesję.
Dlaczego dzisiaj walka z inflacją jest łatwiejsza