UK: Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową bez zmian

Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,25 proc. – poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy proc. pozostaną bez zmian. Stopy proc. w Wielkiej Brytanii są najwyższe od 2008 r.

Siedmiu bankierów z BoE głosowało za brakiem zmian stóp procentowych o 25 pb., a dwóch za obniżką o 25 pb.

BoE podał w komunikacie, że inflacja w Wielkiej Brytanii znacząco spadła.

„Oczekuje się, że w najbliższym czasie inflacja CPI powróci do poziomu bliskiego celowi wynoszącemu 2 proc., ale w drugiej połowie tego roku nieznacznie wzrośnie do około 2,5 proc., ze względu na zanikanie efektów bazowych związanych z energią. Czynniki geopolityczne nadal stwarzają ryzyko wzrostu inflacji w najbliższym czasie, chociaż wydarzenia na Bliskim Wschodzie miały jak dotąd ograniczony wpływ na ceny ropy” – napisał bank w komunikacie.

„W majowym raporcie prognozuje się, że inflacja CPI wyniesie 1,9 proc. za dwa lata i 1,6 proc. za trzy lata” – dodał bank.

Bank podał że, pozostaje przygotowany na dostosowanie polityki pieniężnej w zależności od danych ekonomicznych, aby trwale przywrócić inflację do celu wynoszącego 2 proc. Rozważone będą nadchodzące publikacje danych i na ich podstawie zostanie ocenione, czy ryzyko związane z utrzymywaniem się inflacji maleje. Na tej podstawie Bank będzie weryfikował, jak długo stopa bankowa powinna być utrzymywana na obecnym poziomie.

To szósta przerwa w cyklu zacieśniania polityki monetarnej w Wielkiej Brytanii. Wcześniej czternaście razy z rzędu BoE podnosił stopy procentowe. W obecnym cyklu zacieśniania BoE podniósł główną stopę procentową łącznie o 515 pb.

Kurs funta zniżkuje o 0,39 proc. wobec dolara do 1,2446.

mm/ kkr/ asa/


Artykuły powiązane

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Wzrost podaży pieniądza a gwałtowny wzrost inflacji po pandemii: Aktualizacja dowodów

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wzrost inflacji po pandemii spowodował dezorientację wśród decydentów. W naszym artykule przeprowadzamy analizę związku między wzrostem podaży pieniądza a inflacją. Wynika z niej, że siła tego związku zależy od środowiska inflacyjnego: wynosi on jeden do jednego, gdy inflacja jest wysoka, i praktycznie zanika, gdy jest niska. Wyłączając państwa o bardzo wysokiej stopie inflacji, związek, który był wyraźnie widoczny w różnych krajach w okresie wzrostu inflacji w latach 2021 i 2022, stracił później znaczenie statystyczne i gospodarcze.
Wzrost podaży pieniądza a gwałtowny wzrost inflacji po pandemii: Aktualizacja dowodów

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna