UK: Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową bez zmian

Bank Anglii (BoE) pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 5,00 proc. – poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy proc. pozostaną bez zmian. Podczas poprzedniego posiedzenia BoE obniżył stopy proc. o 25 pb.

Ośmioro bankierów z BoE głosowało za brakiem zmian stóp procentowych, a jedna osoba za obniżką o 25 pb.

BoE podał w komunikacie, że stopy proc. są na właściwym poziomie, biorąc pod uwagę ryzyka dla perspektyw inflacyjnych.

„Wobec braku istotnych danych, stopniowe podejście do usuwania ograniczeń w polityce monetarnej pozostaje właściwe. Polityka pieniężna będzie musiała pozostać restrykcyjna przez wystarczająco długi czas, aż ryzyko dla trwałego powrotu inflacji do celu na poziomie 2 proc. w średnim okresie ulegnie dalszemu rozproszeniu. Komitet nadal uważnie monitoruje ryzyko utrwalenia się inflacji i będzie decydować o odpowiednim stopniu restrykcyjności polityki pieniężnej na każdym posiedzeniu osobno” – napisano w komunikacie BoE.

BoE poinformował o zmniejszeniu sumy bilansowej w ramach programu skupu obligacji.

„Komitet jednogłośnie zagłosował za zmniejszeniem wartości skupu obligacji rządowych Wielkiej Brytanii, przeznaczonych na cele polityki pieniężnej i finansowanych ze środków rezerw banku centralnego, o 100 mld funtów w ciągu najbliższych 12 miesięcy, do łącznej kwoty 558 mld funtów” – podano w komunikacie po posiedzeniu banku.

Kurs funta zwyżkuje o 0,69 proc. wobec dolara do 1,3303.

kek/ ana/


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Nowe wyzwania prezesa Banku Japonii

Kategoria: Analizy
Zagadnienie łagodzenia polityki pieniężnej w otoczeniu wysokiej inflacji to jedno z szeregu wyzwań, w obliczu którego stoi nowy prezes Banku Japonii
Nowe wyzwania prezesa Banku Japonii

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna