UNCTAD: Światowy wzrost gosp. na poz. 2,7 proc. w ’24 i ‘25

Agenda ONZ ds. handlu i rozwoju UNCTAD prognozuje światowy wzrost gospodarczy na poziomie 2,7 proc. w latach 2024–2025.

„UNCTAD prognozuje, że globalny wzrost gospodarczy w latach 2024–2025 ustabilizuje się na poziomie 2,7 proc., co oznacza stały spadek w stosunku do średniej rocznej na poziomie 3 proc. odnotowanej w latach 2011–2019 i znacznie poniżej średniej na poziomie 4,4 proc. w latach poprzedzających kryzys finansowy w 2008 r.” – napisano w raporcie.

Raport organizacji ostrzega, że niski wzrost jest niewystarczający, aby sprostać pilnym celom rozwojowym i klimatycznym lub pomóc złagodzić powszechne niezadowolenie pośród globalnego kryzysu kosztów utrzymania, który pozostawił wiele gospodarstw domowych w trudnej sytuacji.

Raport ostrzega, że długotrwałe zacieśnianie polityki pieniężnej w celu ograniczenia inflacji po pandemii było tylko częściowo skuteczne i zaostrzyło wyzwania gospodarcze. Opowiada się za połączeniem polityki fiskalnej, pieniężnej i regulacyjnej w celu rozwiązania problemu inflacji, w tym wysiłków na rzecz ograniczenia praktyk antykonkurencyjnych i zmniejszenia koncentracji korporacyjnej.

map/ ana/

 


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Rosyjski syndrom krótkiej kołdry

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjska gospodarka od przeszło pięciu kwartałów rośnie w tempie ponad 5 proc. To rekordowe tempo, ostatni raz odnotowywane na takim poziomie na przełomie lat 2011 i 2012. Czy Rosja, mimo sankcji, odcięcia od najnowszych technologii, inwestycji zagranicznych i wiodących światowych rynków eksportu oraz importu zaczyna osiągać to o czym od dawna mogła tylko marzyć? Czy też jest to wstęp do sagi „miłe złego początki”?
Rosyjski syndrom krótkiej kołdry