USA: Fed pozostawił stopy proc. na poziomie 5,25–5,50 proc.

Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25–5,50 proc. – podano w komunikacie po posiedzeniu. Fed ocenił, że w ciągu ostatniego roku zagrożenia dla osiągnięcia celów w zakresie zatrudnienia i inflacji wciąż się zmniejszają.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 2007 r., a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.

„Dla realizacji swoich celów, Komitet zdecydował się utrzymać docelowy zakres stopy funduszy federalnych na poziomie od 5,25 proc. do 5,5 proc. Rozważając wszelkie korekty docelowego przedziału stopy funduszy federalnych, Komitet dokładnie oceni napływające dane, zmieniające się perspektywy i bilans zagrożeń. Komitet nie spodziewa się, że właściwe będzie zmniejszenie zakresu docelowego, dopóki nie uzyska większej pewności, że inflacja będzie zmierzać w sposób trwały w kierunku 2 proc. Ponadto, Komitet będzie kontynuował redukcję portfela skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych agencji i agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką” – napisano w komunikacie po posiedzeniu.

„Oceniając właściwe stanowisko polityki pieniężnej, Komitet będzie w dalszym ciągu monitorować wpływ napływających informacji dla perspektyw gospodarczych. Komitet jest przygotowany na odpowiednie dostosowanie nastawienia polityki pieniężnej w przypadku pojawienia się zagrożeń mogących przeszkodzić w osiągnięciu celów Komitetu. W swoich ocenach Komitet będzie uwzględniał szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące sytuacji na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych, a także rozwoju sytuacji finansowej i międzynarodowej” – dodano.

Fed wskazywał, że perspektywy gospodarcze są nadal niepewne.

„Komitet ocenia, że w ciągu ostatniego roku zagrożenia dla osiągnięcia celów w zakresie zatrudnienia i inflacji wciąż się zmniejszają. Perspektywy gospodarcze są niepewne, a Komitet zwraca uwagę na ryzyka dla obu stron swojego podwójnego mandatu” – napisano w komunikacie po posiedzeniu.

„Najnowsze dane wskazują, że aktywność gospodarcza nadal rośnie w solidnym tempie. Wzrost liczby nowych miejsc pracy zmniejszył się, a stopa bezrobocia wzrosła, ale utrzymuje się na niskim poziomie. Inflacja spadła w ciągu ostatniego roku, ale pozostaje na stosunkowo podwyższonym poziomie. W ostatnich miesiącach nastąpił pewien dalszy postęp w kierunku celu inflacyjnego Komitetu wynoszącego 2 proc.” – dodano.

han/ asa/


Artykuły powiązane

R z gwiazdką: alternatywna metoda szacowania „gwiazdy przewodniej” polityki pieniężnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Naturalna (neutralna) stopa procentowa to realna stopa procentowa, przy której wzrost gospodarczy pozostaje na poziomie potencjału, a inflacja na poziomie celu. Nasz artykuł proponuje nowe podejście do szacunków naturalnej stopy procentowej, oparte na modelu, w którym bank centralny minimalizuje straty spowodowane inflacją i odchyleniami produkcji od potencjału.
R z gwiazdką: alternatywna metoda szacowania „gwiazdy przewodniej” polityki pieniężnej

Dlaczego dzisiaj walka z inflacją jest łatwiejsza

Kategoria: Trendy gospodarcze
Obecny okres inflacji został zdominowany przez dodatni wstrząs popytowy i korzystne warunki początkowe, takie jak niskie oczekiwania inflacyjne. W niniejszym artykule dowodzimy, że te dwa czynniki sprawiają, iż praca banków centralnych jest dziś znacznie łatwiejsza niż w latach 1979–1985. O ile nie wystąpią nowe destruktywne wstrząsy, polityka dezinflacji od 2021 r. powinna prowadzić do stabilności cen szybszą i znacznie mniej kosztowną ścieżką niż miało to miejsce w latach 70. i 80. XX w. Władze monetarne zarówno w strefie euro, jak i w Stanach Zjednoczonych nie powinny podnosić stóp procentowych zbyt wysoko i przez zbyt długi czas, powodując niepotrzebną recesję.
Dlaczego dzisiaj walka z inflacją jest łatwiejsza

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna