USA ogłosiły sankcje na transport irańskiej ropy naftowej do Chin

Administracja USA ogłosiła w czwartek sankcje na międzynarodową sieć firm zaangażowanych w transport irańskiej ropy naftowej do Chin. Na listę podmiotów objętych restrykcjami trafiły osoby i firmy z ChRL, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Resort finansów poinformował w komunikacie, że sankcjami objęto podmioty i statki działające na rzecz władz Iranu, które w ten sposób omijały restrykcje na eksport ropy naftowej m.in. do Chin. Jego wartość szacuje się na „setki milionów dolarów”. W dokumencie przywołano transport z grudnia ub. roku dwóch mln baryłek irańskiej ropy do Chin.

Wśród objętych sankcjami firm i osób są podmioty z ChRL, Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także statki pływające pod banderami Komorów, Panamy, Seszeli, Hongkongu i Kamerunu. Część tych jednostek już wcześniej była objęta restrykcjami z racji przynależności do rosyjskiej „floty cieni”.

Do nałożenia sankcji doszło dwa dni po tym, jak Donald Trump podpisał memorandum o powrocie do polityki „maksymalnej presji” na Iran, w celu niedopuszczenia do pozyskania przez Teheran broni jądrowej. Prezydent USA zapowiedział zarazem, że liczy na zawarcie układu z Iranem i sugerował, że jest przeciwny ewentualnym izraelskim uderzeniom na instalacje jądrowe w Iranie.

„Irański reżim nadal koncentruje się na wykorzystywaniu dochodów z ropy naftowej do finansowania swojego programu nuklearnego, produkcji śmiercionośnych pocisków balistycznych i bezzałogowych statków powietrznych oraz wspierania regionalnych grup terrorystycznych. Stany Zjednoczone zobowiązały się do agresywnego zwalczania wszelkich prób Iranu mających na celu pozyskanie funduszy na te złośliwe działania” – poinformował nowy szef resortu finansów Scott Bessent.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

osk/ piu/ osz/


Artykuły powiązane

Polityka grupy OPEC+ wpływa na spadek cen ropy naftowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Tendencję spadkową cen ropy naftowej na rynkach globalnych wyraźnie widać od maja 2024 r. Do odwrócenia trendów cenowych przyczyniły się decyzje państw OPEC+ w zakresie redukcji wydobycia surowca, przy nadprodukcji ropy w niektórych krajach członkowskich grupy. Dodatkowym czynnikiem jest pewne obniżenie ryzyka geopolitycznego w ostatnich tygodniach.
Polityka grupy OPEC+ wpływa na spadek cen ropy naftowej

Arabska bankowość

Kategoria: Trendy gospodarcze
W krajach arabskich dynamicznie rozwija się rynek usług bankowych. Banki w tym regionie (dotyczy to głównie banków pochodzących z bogatych krajów należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej) inwestują w cyfryzację usług bankowych, sztuczną inteligencję i rozwój produktów finansowych powiązanych z kryteriami ESG.
Arabska bankowość

Ryzyko geopolityczne kształtuje ceny ropy naftowej

Kategoria: Trendy gospodarcze

W ostatnich miesiącach ceny ropy naftowej utrzymywały się w relatywnie wąskim przedziale wahań. Główne czynniki wpływające na rynek tego strategicznego surowca to eskalacja działań wojennych w kilku regionach świata oraz polityka krajów OPEC.

Ryzyko geopolityczne kształtuje ceny ropy naftowej