USA: PKB w IV kw. ‘24: 2,4 proc. SAAR kdk – III wyliczenie

Produkt Krajowy Brutto USA w IV kwartale 2024 r. wzrósł o 2,4 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału – podał Departament Handlu USA w trzecim, ostatnim wyliczeniu.

W II wyliczeniu szacowano 2,3 proc., konsensus wynosił 2,3 proc.

W III kw. 2024 r. PKB USA wzrósł o 3,1 proc, a w II kw. 2024 r. PKB wzrósł o 3 proc.

Konsumpcja prywatna wzrosła w IV kw. 2024 r. o 4 proc., wobec 3,7 proc. w poprzednim kwartale. W II wyliczeniu szacowano 4,2 proc.

Bazowy deflator PCE wyniósł w IV kw. 2024 r. w ujęciu zanualizowanym kdk 2,6 proc., wobec II odczytu na poziomie 2,7 proc. i 2,2 proc. w poprzednim kwartale. Deflator PCE to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji.

kek/ ana/


Artykuły powiązane

Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sytuacja w wymianie z zagranicą stopniowo się stabilizuje po długim okresie spadków wartości obrotów handlowych. Zmniejsza się niekorzystne oddziaływanie światowych cen oraz aprecjacji nominalnego kursu złotego. Obecnie duży wpływ na zróżnicowanie wyników eksportu i importu ma popyt, zwłaszcza wobec braku w ostatnich latach dużych inwestycji proeksportowych.
Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polski eksport produktów rolno-spożywczych odnotował w pierwszym półroczu 2024 r., pierwszy raz od 2009 r., spadek.  Wartość tego eksportu wyrażona w złotych była o 7,6 proc. niższa w porównaniu z pierwszym półroczem 2023 r. Słabe wyniki, jak dotąd prężnie rozwijającego się eksportu żywności, rodzą pytania o przyczyny tego zjawiska oraz perspektywy na przyszłość.
Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym