USA: Stopy proc. muszą pozostać jeszcze na wysokim poziomie

Wszyscy członkowie Fedu zgodzili się co do tego, że stopy proc. w USA powinny pozostać na podwyższonym poziomie przez jakiś czas – wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. Z minutes wynika, że większość członków Fedu uważa podwyżkę stóp proc. na następnym posiedzeniu za właściwą.

„Wszyscy uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że polityka powinna pozostać restrykcyjna przez jakiś czas, dopóki Komitet nie będzie pewien, że inflacja trwale spada w stronę celu. Kilku uczestników zauważyło, że tempo, w jakim inflacja powraca do docelowego poziomu 2 proc. wyznaczonego przez Komitet, będzie miało wpływ na ich poglądy na temat wystarczająco restrykcyjnego dla gospodarki poziomu podstawowych stóp procentowych oraz tego, jak długo należy je utrzymywać. Kilku uczestników stwierdziło, że w sytuacji, gdy główna stopa procentowa prawdopodobnie osiągnie szczyt lub będzie w pobliżu jej szczytu, nacisk w decyzjach dotyczących polityki pieniężnej i komunikacja powinny przesunąć się z tego, jak wysoko podnieść główną stopę procentową, na to, jak długo ją utrzymać na restrykcyjnym poziomie” – napisano w protokole po posiedzeniu Fedu, które odbyło się 19–20 września.

„Większość uczestników posiedzenia uznała, że prawdopodobnie właściwa będzie jeszcze jedna podwyżka docelowej stopy funduszy federalnych na przyszłym posiedzeniu, natomiast niektórzy uznali za prawdopodobne, że dalsze podwyżki nie będą uzasadnione. Wszyscy uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że Komitet może postępować ostrożnie i że decyzje polityce monetarnej podejmowane na każdym posiedzeniu będą w dalszym ciągu opierać się na całości napływających informacji i ich implikacjach dla perspektyw gospodarczych oraz równowagi bilansu zagrożeń” – dodano.

Z minutes wynika, że zdecydowana większość uczestników posiedzenia nadal oceniała perspektywy dla gospodarki jako wysoce niepewne.

„Wielu uczestników posiedzenia zauważyło zmienność danych, potencjalne rewizje danych lub trudności w oszacowaniu neutralnej dla gospodarki stopy procentowej jako argumenty przemawiające za ostrożnym postępowaniem przy ustalaniu zakresu dodatkowego zaostrzenia polityki, które może być właściwe” – napisano w sprawozdaniu.

„Uczestnicy posiedzenia spodziewają się, że dane, które napłyną w nadchodzących miesiącach pomogą wyjaśnić, w jakim stopniu proces dezinflacji jest kontynuowany, a także w jaki sposób rynki pracy osiągają lepszą równowagę pomiędzy popytem i podażą. Informacje te byłyby cenne przy określaniu zakresu dodatkowego zaostrzenia polityki, które może być właściwe, aby z czasem przywrócić inflację do poziomu 2 proc. Niektórzy uczestnicy posiedzenia podkreślali także znaczenie dalszego jasnego informowania opinii publicznej o podejściu Komitetu do polityki w oparciu o dane i jego zdecydowanym zobowiązaniu do obniżenia inflacji do 2 proc.” – dodano.

W ocenie uczestników posiedzenia nadal istnieją ryzyka dla dalszego wzrostu inflacji.

„Uczestnicy posiedzenia ogólnie oceniali, że w związku z restrykcyjną postawą polityki pieniężnej ryzyko dla osiągnięcia celów Komitetu stało się bardziej dwustronne. Ze względu na to, że inflacja jednak nadal znacznie przekracza długoterminowy cel Komitetu, a rynek pracy pozostaje napięty, większość uczestników w dalszym ciągu dostrzega ryzyko wzrostu inflacji. Do zagrożeń dla perspektyw inflacyjnych zalicza się utrzymująca się dłużej niż oczekiwano nierównowaga zagregowanego popytu i podaży, a także ryzyko wynikające ze światowych rynków ropy naftowej, możliwość wystąpienia wstrząsowych wzrostów cen żywności, wpływ silnego rynku nieruchomości mieszkaniowych na inflację czynszów oraz możliwość bardziej ograniczonych spadków cen towarów” – napisano w protokole.

„Wielu uczestników posiedzenia stwierdziło, że chociaż aktywność gospodarcza była odporna, a rynek pracy pozostał silny, w dalszym ciągu istnieje ryzyko pogorszenia się aktywności gospodarczej i ryzyko wzrostu stopy bezrobocia. Do zagrożeń tych zaliczały się większe niż oczekiwano oraz opóźnione skutki makroekonomiczne zaostrzenia warunków finansowych, skutki strajków związków zawodowych, spowolnienie globalnego wzrostu PKB oraz utrzymująca się słabość sektora nieruchomości komercyjnych. Uczestnicy ogólnie zauważyli, że ważne jest zrównoważenie ryzyka nadmiernego zacieśnienia z ryzykiem niewystarczającego zacieśnienia” – dodano.

Po posiedzeniu 19–20 września Fed pozostawił stopy proc. w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. Fed podał w komunikacie, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 525 pb. Stopy proc. w USA są najwyższe od 22 lat, a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.

We wrześniu FOMC prognozuje stopy proc. na poziomie 5,6 proc. na koniec 2023 r., 5,1 proc. na koniec 2024 r. i 3,9 proc. na koniec 2025 r. i 2,9 proc. na koniec 2026 r. W marcu Fed prognozował, że stopy proc. w USA będą na poziomie 5,6 proc. na koniec 2023 r., 4,6 proc. na koniec 2024 r. i 3,4 proc. na koniec 2025 r. We wrześniu Fed po raz pierwszy opublikował prognozy na 2026 r. Na 2023 r. 12 członków Fedu opowiada się za jedną podwyżką, a 7 za brakiem podwyżek.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 31-października i 1 listopada.

Kurs dolara po opublikowaniu raportu umacnia się o 0,11 proc. wobec koszyka walut do 105,94 pkt. Rentowność 10-letnich UST spada o 5 pb. do 4,61 proc.

kkr/ ana/


Artykuły powiązane

Identyfikacja wstrząsów w obszarze polityki pieniężnej

Kategoria: VoxEU
Z powodu gwałtownego wzrostu inflacji banki centralne ponownie znalazły się w centrum uwagi debaty publicznej Autorzy proponują nowatorską metodę identyfikowania egzogenicznych zmian w polityce pieniężnej na podstawie doświadczeń Fed.
Identyfikacja wstrząsów w obszarze polityki pieniężnej

Jak Stany Zjednoczone radziły sobie wcześniej z wysoką inflacją

Kategoria: Analizy
Aktualna inflacja w USA pozostaje blisko poziomów z okresu czarnej dekady bankowości centralnej, czyli lat siedemdziesiątych. Czy odpowiedzialnością za wysoką inflację z tamtych czasów możemy obarczyć szoki podażowe?
Jak Stany Zjednoczone radziły sobie wcześniej z wysoką inflacją

Fed stoi w obliczu kolejnych wyzwań i dylematów

Kategoria: Analizy
W ubiegłym tygodniu Fed podniósł trzeci raz z rzędu stopy o 75 punktów bazowych, wyśrubowując je do przedziału od 3 do 3,25 proc. Zważywszy, że jeszcze na początku tego roku wynosiły one nieco ponad zero procent, to można mówić o dużej determinacji Fed do obniżenia inflacji.
Fed stoi w obliczu kolejnych wyzwań i dylematów