USA: Waller z Fed skłania się ku grudniowej obniżce stóp

Gubernator Fed Christopher Waller skłania się ku grudniowej obniżce stóp proc., ale martwi się o inflację – podała telewizja CNBC.

Gubernator Rezerwy Federalnej Christopher Waller powiedział w poniedziałek, że spodziewa się obniżki stóp procentowych w grudniu, ale jest zaniepokojony ostatnimi trendami inflacyjnymi, które mogą zmienić jego zdanie.

„Opierając się na danych ekonomicznych, którymi dysponujemy dzisiaj, i prognozach, które pokazują, że inflacja będzie nadal podążać ścieżką spadkową do 2 proc. w średnim okresie, obecnie skłaniam się ku poparciu obniżki stopy procentowej na naszym grudniowym posiedzeniu” – powiedział Waller w uwagach przed forum polityki pieniężnej w Waszyngtonie.

Zaznaczył jednak, że „decyzja będzie zależała od tego, czy dane, które otrzymamy wcześniej, zaskoczą w górę i zmienią moją prognozę co do ścieżki inflacji”.

Waller przytoczył ostatnie dane wskazujące, że postęp w zakresie inflacji może „utknąć w martwym punkcie”.

W październiku preferowany przez Fed wskaźnik inflacji, indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą, pokazał, że inflacja zasadnicza wzrośnie do 2,3 proc. w ujęciu rocznym, a ceny bazowe, które nie obejmują kosztów żywności i energii, do 2,8 proc. Fed dąży do stopy procentowej na poziomie 2 proc.

Choć dane były zgodne z oczekiwaniami Wall Street, pokazały wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem i były dowodem na to, że pomimo postępu, cel banku centralnego okazał się nieuchwytny.

„Ogólnie rzecz biorąc, czuję się jak zawodnik MMA, który ciągle dostaje pompę w uścisku, czekając, aż się wydostanie, ale w ostatniej chwili wymyka mi się z rąk” – powiedział Waller, odnosząc się do mieszanych sztuk walki.

„Ale zapewniam cię, że poddanie się jest nieuniknione – inflacja nie wyjdzie z oktagonu” – dodał.

Rynki oczekują, że Fed obniży o kolejne ćwierć punktu procentowego swoją referencyjną stopę procentową pożyczek overnight na posiedzeniu 17–18 grudnia 2024 r. Nastąpiłoby to po obniżce o pół punktu we wrześniu i obniżce o ćwierć punktu w listopadzie.

„Dzisiaj skłaniam się ku kontynuacji prac, które rozpoczęliśmy, aby przywrócić politykę pieniężną do bardziej neutralnego otoczenia” – powiedział Waller.

Waller powiedział, że będzie uważnie obserwował napływające dane o zatrudnieniu i inflacji. Departament Pracy w tym tygodniu opublikuje raporty na temat ofert pracy i wynagrodzeń w sektorze pozarolniczym, te ostatnie pojawią się po tym, jak wzrosty miejsc pracy w październiku wyniosły zaledwie 12 000, głównie z powodu strajków pracowniczych i problemów pogodowych.

Nawet przy spowolnieniu postępów w zakresie inflacji, Waller powiedział, że szersza kondycja gospodarcza sprawia, że czuje, że właściwe będzie dalsze łagodzenie polityki pieniężnej.

„Po tym, jak obniżyliśmy stopy o 75 punktów bazowych, uważam, że istnieją mocne dowody na to, że polityka nadal jest znacznie restrykcyjna, a ponowne cięcie będzie oznaczać tylko, że nie będziemy naciskać na pedał hamulca tak mocno” – powiedział.

pr/


Artykuły powiązane

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Dokąd zmierza polityka pieniężna

Kategoria: Trendy gospodarcze
W latach 90. XX w. wydawało się, że patent na prowadzenie polityki pieniężnej jest znany. Kraje małe, o otwartej gospodarce i swobodnych przepływach finansowych, powinny zrezygnować z prowadzenia własnej polityki monetarnej i przywiązać kurs swojego pieniądza do zagranicznej waluty dominującej w obrotach handlu zagranicznego. Oczywiście takie rozwiązanie wymagało prowadzenia odpowiedzialnej polityki budżetowej i zaufania rynków finansowych wykluczające raptowny odpływ zagranicznego finansowania.
Dokąd zmierza polityka pieniężna

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji