W 2023 r. 16,0 proc. populacji UE było zagrożone ubóstwem

W 2023 r. 16,0 proc. populacji UE było zagrożone ubóstwem, w 2022 r. – 16,2 proc. – podał Eurostat.

„Według statystyk UE dotyczących dochodów i warunków życia (EU-SILC), na podstawie dochodów z 2022 r., w 2023 r. 16,0 proc. populacji UE było zagrożonych ubóstwem, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z wynikami badania w 2022 r.” – napisano.

Eurostat podaje, że ponieważ dane dotyczące dochodów EU-SILC odnoszą się do poprzedniego roku, Eurostat stworzył wstępne szacunki dochodów w 2023 r., aby przewidzieć ewolucję wskaźnika zagrożenia ubóstwem w nadchodzącym badaniu EU-SILC 2024.

Szybkie szacunki pokazują bardzo niewielki spadek wskaźnika zagrożenia ubóstwem na poziomie UE do 16,0 proc.

map/ gor/


Artykuły powiązane

Ekonomiczne skutki kryzysu demograficznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Liczba ludności świata 15 listopada 2022 r. przekroczyła już 8 mld. Wzrost wydaje się błyskawiczny, jeśli zauważymy, że jeszcze w 2010 r. ludzi na świecie było jedynie 7 mld. Według szacunków światowa populacja będzie rosła przez znaczną część XXI w., lecz w coraz wolniejszym tempie. Wśród znawców tematu coraz częściej pojawia się przekonanie, że to spadek populacji, a nie jej wzrost będzie głównym problemem przyszłości. Także w aspekcie ekonomicznym.
Ekonomiczne skutki kryzysu demograficznego

Starzenie się społeczeństw obniży wzrost gospodarczy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Kurczące i starzejące się populacje, głównie w państwach rozwiniętych, będą stanowić w nadchodzących latach rosnące wyzwanie dla wielu gospodarek, ich budżetów i systemów opieki społecznej. Może to w znaczący sposób wpłynąć na ich poziom wzrostu gospodarczego.
Starzenie się społeczeństw obniży wzrost gospodarczy

Globalna R*

Kategoria: Trendy gospodarcze
Artykuł analizuje długoterminowe czynniki globalnego trendu stopy procentowej, czyli globalnej R*, w ciągu 70 lat poprzedzających pandemię. Od szczytu w połowie lat 70. XX wieku globalna R* obniżyła się o ponad trzy punkty procentowe, co wynikało z wolniejszego wzrostu produktywności i rosnącej długowieczności społeczeństw. Bez odwrócenia tych trendów czy pojawienia się nowych sił mogących je zrównoważyć, długoterminowa globalna wartość R* prawdopodobnie pozostanie niska.
Globalna R*