W okresie I–X obywatelom Ukrainy wypłacono 2,4 mld zł z 800+

Według danych ZUS obywatelom Ukrainy od stycznia do października 2024 r. wypłacono 2,4 mld zł z tytułu świadczenia 800+ – podał resort rodziny, pracy i polityki społecznej, w odpowiedzi na interpelację poselską.

„Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w roku bieżącym od stycznia do października kwota wypłaconych świadczeń 800+ ze środków budżetu państwa oraz Funduszu Pomocy dla wszystkich obywateli Ukrainy – zarówno posiadających status uchodźcy, jak i tych, którzy są go pozbawieni – wyniosła łącznie: 2416,3 mln zł” – napisał MRPiPS.

Koszty, jakie poniesie budżet państwa w związku z finansowaniem świadczenia 800+ dla obywateli Ukrainy w roku 2025 są w ocenie resortu rodziny trudne do oszacowania, ze względu na niemożność dokładnego ustalenia liczby osób, które będą wówczas uprawnione do jego pobierania.

Od 1 września br. wypłata świadczenia 800+ i świadczenia Dobry Start jest powiązana z obowiązkiem edukacji w polskiej szkole dla uczniów ukraińskich, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych.

Od tej zasady wprowadzono jeden wyjątek: w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.

tus/ osz/


Artykuły powiązane

Przedsiębiorstwo rodzinne w legislacji słowackiej

Kategoria: Analizy
Od lipca br. zaczną obowiązywać przepisy o przedsiębiorstwie rodzinnym w prawodawstwie słowackim. Wprowadzono je w ramach noweli ustawy o gospodarce społecznej oraz przedsiębiorstwie społecznym przygotowanej przez Ministerstwo Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny. Przepisy zawierają m.in. definicję ewidencjonowanego oraz rejestrowanego przedsiębiorstwa rodzinnego, czy też podkreślają istotę więzi i wartości rodzinnych, a nawet tradycji.
Przedsiębiorstwo rodzinne w legislacji słowackiej

MFW daje pieniądze, ale oczekuje od Ukrainy radykalnych zmian

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ukraina z roku na rok w coraz większym stopniu uzależnia się od makroekonomicznego wsparcia płynącego zza granicy. Znaczącą rolę odgrywają tu środki wydzielane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jednak organizacja w zamian za nie żąda przebudowy gospodarki – i zdaniem części ekspertów – w większości niekorzystnej dla naszego sąsiada.
MFW daje pieniądze, ale oczekuje od Ukrainy radykalnych zmian

Rosyjski syndrom krótkiej kołdry

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjska gospodarka od przeszło pięciu kwartałów rośnie w tempie ponad 5 proc. To rekordowe tempo, ostatni raz odnotowywane na takim poziomie na przełomie lat 2011 i 2012. Czy Rosja, mimo sankcji, odcięcia od najnowszych technologii, inwestycji zagranicznych i wiodących światowych rynków eksportu oraz importu zaczyna osiągać to o czym od dawna mogła tylko marzyć? Czy też jest to wstęp do sagi „miłe złego początki”?
Rosyjski syndrom krótkiej kołdry