W VIII na portalach rekrut. 292,77 tys. nowych ofert pracy

Na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się w sierpniu 2023 r. 292,77 tys. nowych ofert pracy, czyli o 7,0 proc. mniej rdr – podano w raporcie Grant Thornton i firmy Element.

Wobec lipca jest to wzrost o 2,0 proc.

„Widać więc, że po okresie niewielkiego stabilizowania się sytuacji na polskim runku pracy w sierpniu ponownie nastąpił lekki spadek popytu na pracowników” – napisano.

„Warto jednak zaznaczyć, że spadki te nadal są niewielkie i mogą mieć charakter krótkotrwały, wynikać np. z zaburzeń sezonowych (zła pogoda w sierpniu 2023 r. w porównaniu z sierpniem 2022 r., co mogło wpłynąć na spadek rok do roku liczby ofert pracy w turystyce). Kolejne miesiące pokażą, czy rzeczywiście było to tylko jednorazowe potknięcie, czy początek dłuższego trendu” – dodano.

Autorzy badania podają, że miesięcznie przyrosty nowych ofert pracy oscylują wokół poziomu 290–300 tys.

„Do rekordowych czasów 2022 r., kiedy wskaźnik ten sięgał 360 tys., jest więc dość daleko, ale równie daleko jest nam do czasów pandemicznych, kiedy przyrosty sięgały zaledwie 150–200 tys. Ten spokój po latach turbulencji był pracodawcom potrzebny, żeby ustabilizować swoje przedsiębiorstwa do – miejmy nadzieję – czekającego nas kolejnego przyspieszenia” – napisano.

map/ gor/


Artykuły powiązane

Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość

Kategoria: Trendy gospodarcze
Agresja Rosji na Ukrainę i kolejno nakładane pakiety sankcji gospodarczych na Rosję przez kraje UE oraz narastający w Europie kryzys energetyczny i gazowy 2022 r. zmusiły wiele europejskich państw do podjęcia działań na rzecz dywersyfikacji dostaw i rozwoju infrastruktury do importu LNG. Unia Europejska stanęła więc przed wyzwaniem luki podażowej powstałej po rezygnacji z dostaw gazu z Rosji.
Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość

Paliwa z Rosji na cenzurowanym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Przez dziesięciolecia Rosja była dla Polski dominującym dostawcą ropy naftowej, gazu ziemnego, produktów naftowych oraz węgla. Już po roku od rozpoczęcia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie Polska przestała jednak importować z Rosji najważniejsze surowce energetyczne. Zostały one zastąpione przez paliwa pochodzące z innych krajów. Dane statystyk handlu zagranicznego wskazują, że przedmiotem importu z Rosji pozostał obecnie tylko gaz LPG.
Paliwa z Rosji na cenzurowanym