Większość Norwegów za nowym referendum o członkostwie w UE

Prawie dwie trzecie (63 proc.) mieszkańców Norwegii popiera pomysł zorganizowania nowego referendum w sprawie przystąpienia kraju do Unii Europejskiej – wynika z sondażu ośrodka Opinion. Przeciwników akcesji nadal jest więcej, ale ich przewaga nad zwolennikami zmalała.

W opublikowanym w poniedziałek (7 kwietnia 2025 r.) badaniu przeciwnych trzeciemu referendum w tej sprawie jest 31 proc. respondentów.

Blisko połowa (48 proc.) nie chce wejścia Norwegii do UE, a odmiennego zdania jest 41 proc. badanych. W sondażu z marca przeciw było 45 proc. Norwegów, a 35 proc. było za. Znaczy to, że przewaga przeciwników pełnej integracji kraju z UE nad zwolennikami w krótkim czasie stopniała z 10 do 7 punktów procentowych.

Wśród ankietowanych 44 proc. z nich przyznało, że ogólnokrajowa debata mogłaby przekonać ich do zmiany zdania.

Wśród zwolenników rozpoczęcia dyskusji o członkostwie w Unii Europejskiej dominują wyborcy rządzącej Partii Pracy i głównego ugrupowania opozycji – Partii Konserwatywnej. Choć liderzy obu partii odrzucają możliwość szybkiego rozpoczęcia negocjacji z Brukselą, ponad 70 proc. sympatyków każdego z ugrupowań zadeklarowało, że chce powrotu do debaty o pełnym członkostwie.

Obowiązujące między Oslo a Brukselą porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym popiera 67 proc. pytanych. Sprzeciwia mu się 21 proc., a 12 proc. nie ma zdania.

Norwegowie dwukrotnie nie zgodzili się na wstąpienie ich kraju do UE. W pierwszym referendum, zorganizowanym w 1972 r., przeciwko było 53,5 proc. uczestników. W kolejnym głosowaniu, w 1994 r., przeciwnicy pełnej europejskiej integracji kraju zdobyli 52,2 proc.

Badanie przeprowadzono 10–16 marca 2025 r. w formie wywiadu telefonicznego na reprezentatywnej grupie 1000 osób. Margines błędu wyniósł od 1,1 do 2,5 proc.

Z Oslo Mieszko Czarnecki

cmm/ akl/ asa/


Artykuły powiązane

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce

Kategoria: Trendy gospodarcze
W globalnej gospodarce 2025 r. zapowiada się jako czas pełen wyzwań i przełomowych zmian. Narastające wojny handlowe, napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, deflacja w Chinach, rozwój technologii – to zjawiska, które mogą przekształcić rynki na całym świecie. Eksperci wskazują na kluczowe trendy i zagrożenia, które zdominują przyszły rok.
Protekcjonizm, technologie i globalne transformacje, czyli 2025 r. w gospodarce

Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozpoczęta kadencja Donalda Trumpa, rywalizacja amerykańsko-chińska, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także dalszy rozwój AI wpłyną na globalne rynki kapitałowe w 2025 r. i kolejnych latach. Inwestorzy zastanawiają się jednak, jak długo potrwa globalna hossa oraz co z wyzwaniami stojącymi przed naszą GPW?
Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego