Ochrona deponentów – systemy gwarantowania depozytów
Kategoria: Usługi finansowe
Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w grudniu 2023 r. w porównaniu do listopada 2023 r. o 7,2 pkt do 23,2 pkt – poinformowały Związek Banków Polskich oraz Minds & Roses. W grudniu 2023 r. zaobserwowano wyrost aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów bieżących.
Indeks prognostyczny mdm wzrósł o 5,3 pkt do poziomu 24,3 pkt, a indeks ocen jest wyższy mdm o 9,1 pkt uzyskując wartość 22,1 pkt.
Wskazano, że w grudniu 2023 r. mdm zaobserwowano zdecydowany wzrost aktywności klientów na rynku kredytów zarówno dla klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców. Wzrosła także mdm aktywność klientów indywidualnych na rynku depozytów bieżących.
„Grudniowy odczyt ujawnia mdm brak zmian w odczytach sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, gospodarki kraju oraz przedsiębiorstw. Przewidywania pozytywne równoważą się z opiniami negatywnymi” – napisał w raporcie Marcin Idzik z agencji badawczej Minds&Roses.
„W prognozie sześciomiesięcznej rynku bankowego odnotowano w grudniu poprawę odczytu dla rynku kredytów mieszkaniowych, kredytów inwestycyjnych oraz kredytów obrotowych mdm. Natomiast dla rynku depozytów długoterminowych oraz indywidualnych odnotowano pogorszenie prognoz” – napisał w raporcie Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.
W raporcie wskazano, że przewidywania dla sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynoszą 0 pkt mdm, rdr wzrosły o 54 pkt. W prognozie sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych również odnotowano brak zmian mdm, z kolei w ujęciu rdr jest wyższa o 54 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 8 pkt, mdm również bez zmian, a rdr jest wyższa o 73 pkt.
Poinformowano również, że ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych mdm jest wyższy o 6 pkt i w grudniu wynosi 30 pkt.
Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych mdm jest wyższe o 5 pkt, a rdr wzrosło o 26 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych mdm wzrosło o 8 pkt, a rdr jest wyższe o 64 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych spadł mdm o 8 pkt i wynosi 42 pkt.
„Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych mdm wzrósł o 2 pkt i wynosi obecnie 19 pkt” – wskazano w raporcie.
W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano mdm wzrost o 11 pkt, a rdr wzrost o 10 pkt.
Saldo ocen dla depozytów terminowych mdm pozostało bez zmian, a rdr jest niższe o 20 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych mdm wzrósł o 7 pkt i wynosi 13 pkt.
Na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców mdm wzrósł o 8 pkt i wynosi 10 pkt.
„W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen mdm wzrósł o 14 pkt, a rdr jest wyższy o 15 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych mdm wzrósł o 13 pkt, a rdr jest wyższy o 40 pkt. Indeks prognozy dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych mdm jest niższy o 9 pkt i wynosi obecnie 17 pkt” – napisano w raporcie.
„Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów mdm wzrósł o 2 pkt i wynosi 3 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących mdm jest wyższy o 15 pkt, a rdr spadł o 2 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych mdm spadł o 8 pkt, a rdr jest niższy o 24 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych mdm jest wyższy o 5 pkt i wynosi obecnie 7 pkt – dodano.
Wskaźnik oceny aktywności osób indywidualnych na rynku kredytów mieszkaniowych wzrosła mdm o 5 pkt, a rdr o 61 pkt. W przypadku aktywności na rynku kredytów konsumpcyjnych wskaźnik wzrósł o 1 pkt mdm i 49 pkt rdr. Z kolei aktywność na rynku lokat długoterminowych zaliczył spadek mdm o 5 pkt i rdr o 3 pkt.
Z kolei wskaźnik aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych wzrosła mdm o 7 pkt i rdr o 64 pkt. W przypadku rynku kredytów obrotowych ocena aktywności przedsiębiorców wzrosła mdm o 17 pkt i rdr o 38 pkt. Z kolei patrząc na aktywność przedsiębiorców na rynku lokat długoterminowych odnotowano 1 pkt. spadek w ujęciach mdm i rdr.
W grudniu odnotowano brak zmian w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 0 pkt., mdm, a rdr jest wyższa o 54 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi 0 pkt., mdm bez zmian, a rdr jest wyższa o 54 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi 8 pkt., mdm bez zmian, a rdr jest wyższa o 73 pkt.
W grudniowym „Monitorze Bankowym” poinformowano, że przy ocenie głównych źródeł zysku banków w 2023 roku, 8 proc. jako główne źródło wskazuje redukcję kosztów (minus 10 p.p. rdr), 78 proc. wzrost przychodów odsetkowych (plus 1 p.p. rdr), a 14 proc. wzrost przychodów z opłat i prowizji (więcej o 11 p.p. rdr). 59 proc. (wzrost o 18 p.p.) jest zdania, że zyski banków generowało zwiększenie sprzedaży produktów dotychczasowym klientom. Spadło znaczenie liczby nowo pozyskanych klientów – 8 proc. (mniej o 5 p.p.) oraz zmian cen usług bankowych (32 proc., spadek o 14 p.p.).
mcb/ ana/