ZPL: Rynek leasingu w I półroczu wzrósł o 13,5 proc. rdr

Rynek leasingu w I półroczu wzrósł o 13,5 proc. rdr, w całym 2024 wzrośnie o 12 proc. do 115 mld zł – poinformował na briefingu Związek Polskiego Leasingu (ZPL).

„Firmy leasingowe udzieliły finansowania na kwotę 54,2 mld zł w ciągu sześciu miesięcy 2024 roku. To wzrost o 13,5 proc. w porównaniu z sześcioma miesiącami 2023 roku. Wyniki branży leasingowej za I półrocze 2024 roku są zgodne z prognozą. Zgodnie z szacunkami, w całym 2024 roku rynek wzrośnie o ponad 12 proc. do ponad 115 mld zł” – napisano.

Największą część finansowania leasingowego w I półroczu stanowiły pojazdy – 73 proc., a następnie maszyny i inne urządzenia – 23 proc., inne transakcje razem z nieruchomościami to 4 proc. w tej strukturze.

Główną naszą siłą napędową są pojazdy lekkie, czyli osobowe i dostawcze do 3,5 tony DMC. W pierwszym półroczu firmy leasingowe sfinansowały o 1/3 więcej pojazdów lekkich niż w analogicznym okresie 2023 r.

„Nie można tego samego powiedzieć o pojazdach ciężkich. Wartość ich finansowania się zmniejszyła. Zresztą od trzech kwartałów finansowanie pojazdów ciężkich jest na wyraźnym minusie. Nie pomaga tu stagnacja gospodarcza w strefie euro i hamujący eksport. Do tego branża transportowa zmaga się z wieloma wyzwaniami, co ma wpływ na inwestycje firm transportowych w nowe pojazdy. Liczymy jednak, że wraz z odbiciem eksportu nastroje w branży transportowej poprawią się i wzrośnie zapotrzebowanie na ciężkie środki transportu drogowego” – powiedziała na briefingu Monika Constant, prezeska Związku Polskiego Leasingu.

Według ekspertów ZPL, 2024 r. przyniesie rozwój gospodarczy powiązany z mocnymi wydatkami konsumentów i rosnącymi inwestycjami firm, co wyraźnie będzie wspierało wyniki rynku leasingu. I choć w 2024 r. dynamika inwestycji w gospodarce będzie niższa w ubiegłym roku, ale w znacznie większym stopniu oparta na inwestycjach prywatnych, w tym inwestycjach MŚP.

map/ asa/


Artykuły powiązane

Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polski eksport produktów rolno-spożywczych odnotował w pierwszym półroczu 2024 r., pierwszy raz od 2009 r., spadek.  Wartość tego eksportu wyrażona w złotych była o 7,6 proc. niższa w porównaniu z pierwszym półroczem 2023 r. Słabe wyniki, jak dotąd prężnie rozwijającego się eksportu żywności, rodzą pytania o przyczyny tego zjawiska oraz perspektywy na przyszłość.
Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Autonomiczne pojazdy na drogach coraz bliżej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Choć w kwestii transportu znacznie więcej mówi się obecnie o autach elektrycznych, to prawdziwa rewolucja może dotyczyć pojazdów autonomicznych, które do końca dekady będą już widoczne na drogach.
Autonomiczne pojazdy na drogach coraz bliżej

Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich

Kategoria: Trendy gospodarcze
Spowolnienie gospodarcze, napięcia geopolityczne, obawy dotyczące bezpieczeństwa łańcucha dostaw i szerzej bezpieczeństwa narodowego prowadzące do wzrostu protekcjonizmu i fragmentacji handlu, bardziej restrykcyjne otoczenie regulacyjne biznesu, trudniejsze globalne warunki finansowe i rosnące koszty negatywnych skutków zmian klimatu to wybrane czynniki podważające stabilność i przewidywalność globalnych przepływów inwestycyjnych. Nie pozostają bez wpływu na przepływy zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB), zarówno w rozwiniętych, jak i w rozwijających się krajach.
Trendy w globalnych przepływach zagranicznych inwestycji bezpośrednich