wiiw: Mocniejszy złoty umożliwi poluzowanie pol. mon. jesienią

Vienna Institute for International Economic Studies (wiiw) ocenia, że mocniejszy złoty umożliwia poluzowanie polityki monetarnej jesienią.

„Niezamierzone umocnienie polskiej waluty przyczynia się do dezinflacji: ogólnie inflacja (również jej główny składnik) stopniowo spada, umożliwiając poluzowanie monetarne tej jesieni” – napisał Instytut w raporcie poświęconym Polsce.

„Spodziewamy się jednak, że w 2023 r. inflacja wyniesie średnio 12,5 proc., a realny PKB wzrośnie tylko o 1 proc.” – dodaje.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Dlaczego dzisiaj walka z inflacją jest łatwiejsza

Kategoria: Trendy gospodarcze
Obecny okres inflacji został zdominowany przez dodatni wstrząs popytowy i korzystne warunki początkowe, takie jak niskie oczekiwania inflacyjne. W niniejszym artykule dowodzimy, że te dwa czynniki sprawiają, iż praca banków centralnych jest dziś znacznie łatwiejsza niż w latach 1979–1985. O ile nie wystąpią nowe destruktywne wstrząsy, polityka dezinflacji od 2021 r. powinna prowadzić do stabilności cen szybszą i znacznie mniej kosztowną ścieżką niż miało to miejsce w latach 70. i 80. XX w. Władze monetarne zarówno w strefie euro, jak i w Stanach Zjednoczonych nie powinny podnosić stóp procentowych zbyt wysoko i przez zbyt długi czas, powodując niepotrzebną recesję.
Dlaczego dzisiaj walka z inflacją jest łatwiejsza

DABE NBP: Inflacja wróci do celu w 2026 roku

Kategoria: Analizy
Trwający pięć miesięcy pobyt inflacji w celu właśnie się kończy. Centralna ścieżka lipcowej projekcji inflacji DABE NBP zakłada 5,2 proc. odczyt inflacji CPI w 2025 r. (w marcu spodziewano się 3,4 proc.) oraz 2,7 proc. w 2026 r.; 2,5 proc. cel inflacyjny osiągniemy znowu w IV kwartale 2026 r. Nieznacznie w dół skorygowano też projekcję PKB.
DABE NBP: Inflacja wróci do celu w 2026 roku

Nierównowaga zewnętrzna Polski systematycznie się obniża

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polska w ostatniej dekadzie w zauważalnym stopniu zmniejszyła skalę nierównowagi zewnętrznej, przy jednoczesnej poprawie struktury przepływów kapitałowych z resztą świata. Przejawem tego jest m.in. wzrost udziału inwestycji bezpośrednich w napływie kapitału zagranicznego, co sprzyja zwiększeniu bezpieczeństwa finansowego gospodarki narodowej. Spadek nierównowagi zewnętrznej oraz poprawa struktury finansowania polskiej gospodarki zostały pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską, która monitoruje sytuację zewnętrzną w państwach członkowskich.
Nierównowaga zewnętrzna Polski systematycznie się obniża