Kryzys na rynku gazu ziemnego i prognozy na przyszłość
Kategoria: Trendy gospodarcze
We wrześniu 2023 r. wskaźnik przyszłej inflacji wzrósł o 0,9 pkt do 84,3 pkt – poinformowało w raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
BIEC podaje, że jest to pierwszy wzrost od 15 miesięcy.
„Od kwietnia 2023 r. spadki wskaźnika były coraz wolniejsze, co już wówczas świadczyło o wyczerpywaniu się czynników działających w kierunku dezinflacji” – napisano w komentarzu do badania.
BIEC podaje, że zdecydowana większość składowych wskaźnika nie uwzględnia jeszcze ostatniej decyzji RPP o obniżce podstawowych stóp procentowych.
„Z całą pewnością skutki tej decyzji, znajdą swe odzwierciedlenie w kolejnych danych statystycznych i będą działały w perspektywie najbliższych kilku miesięcy w kierunku ponownego przyspieszonego tempa wzrostu cen. Niższe raty od zaciągniętych kredytów, wyższa zdolność kredytowa oraz niższe oprocentowanie depozytów zwiększą popyt konsumpcyjny i jednocześnie presję na wzrost cen” – napisano.
„Słabnący złoty wraz z drożejącymi surowcami podniesie ceny importu, a dla krajowych producentów stworzy zachętę do podnoszenia cen na towary substytucyjne. Wyjątkowo silna kumulacja czynników proinflacyjnych nastąpi wraz z początkiem 2024 r., kiedy to najprawdopodobniej zostaną odmrożone ceny prądu i powróci 5 proc. stawka VAT na żywność” – dodano.
map/ osz/