KE obniżyła szacunek wzrostu PKB Polski w ’23 do 0,4 proc.

Komisja Europejska obniżyła szacunek wzrostu PKB Polski w 2023 r. do 0,4 proc. z 0,5 proc., utrzymała prognozę na 2024 r. na poziomie 2,7 proc., a na 2025 r. szacuje 3,2 proc. – wynika z najnowszych prognoz KE. Komisja szacuje, że inflacja wg HICP obniży się w 2025 r. do 3,8 proc.

„Polska gospodarka pozostała słaba w pierwszej połowie 2023 r., ale znajdzie się ponownie na ścieżce wzrostu w III kw. i urośnie o 0,4 proc. w 2023 r. Wzrost obniża spadająca konsumpcja prywatna oraz negatywna kontrybucja zapasów. Wydatki gospodarstw domowych ogranicza wysoka inflacja oraz niskie zaufanie konsumenta. (…) Eksport netto wpływa pozytywnie na wzrost z uwagi na znaczący spadek importu i mniejszy niż w naszych wiosennych prognozach spadek eksportu. Aktywność gospodarcza również jest wspierana przez prężne inwestycje, przy utrzymującej się wysokiej zyskowności firm oraz kulminacji napływu funduszy UE w ostatnim roku perspektywy” – napisano.

W ocenie KE, tempo wzrostu PKB Polski w 2024 r. przyspieszy do 2,7 proc., a głównym motorem wzrostu ma pozostać konsumpcja prywatna, wspierana przez rosnące płace realne, transfery socjalne oraz obniżającą się inflację.

„Eksport netto oraz zapasy będą mieć zasadniczo neutralny wpływ na tempo zmian PKB w 2024 r. W 2025 r. prognozuje się przyspieszenie wzrostu do 3,2 proc., na fali mocnej dynamiki konsumpcji, rosnących inwestycji, w tym finansowanych przez środki UE oraz rosnący eksport” – dodano.

Wśród czynników ryzyka dla prognoz KE wymienia uporczywą inflację w otoczeniu luzowania polityki pieniężnej, wolniejszy start inwestycji UE z nowej perspektywy oraz opóźnienia w implementacji projektów z KPO.

KE prognozuje spadek inflacji wg HICP w Polsce w 2024 r. do 6,2 proc. z 11,1 proc. w 2023 r. oraz do 3,8 proc. w 2025 r.

Prognozy oparto na założeniu wygaszenia działań osłonowych na rynku energii i odejścia od zerowej stawki VAT na żywność pod koniec 2023 r., co będzie miało wpływ na kształtowanie się cen w ww. kategoriach w 2024 r.

„Mocna dynamika wzrostu płac utrzyma presję cenową na podwyższonym poziomie w sektorze usług w horyzoncie prognozy. W 2025 r. prognozuje się inflację na poziomie 3,8 proc., powyżej celu banku centralnego. Zakładane luzowanie polityki pieniężnej przyczyni się do jedynie stopniowej ścieżki dezinflacji w 2025 r.” – dodano.


Artykuły powiązane

Dezinflacja na świecie i w Polsce postępuje

Kategoria: Analizy
Inflację CPI na poziomie 11,9 proc. w 2023 r.; 5,2 proc. – w 2024 r. oraz 3,6 proc. – w 2025 r. zakłada centralna ścieżka projekcji z lipcowego „Raportu o inflacji” Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. „Nasza projekcja niewiele różni się od marcowej i listopadowej” – mówią eksperci NBP.
Dezinflacja na świecie i w Polsce postępuje

Dynamika wzrostu PKB Polski powyżej innych krajów Europy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sytuacja gospodarcza w Polsce na tle innych krajów przedstawia się korzystnie. Warto zauważyć, że w szybkim tempie nadrabiamy dystans dzielący Polskę od poziomu życia w wybranych państwach europejskich. W ciągu ostatnich czterech lat dynamika wzrostu PKB plasowała Polskę powyżej innych krajów europejskich, zarówno strefy euro, w tym Niemiec i Francji, jak i krajów Unii Europejskiej z własną walutą, np. Czech.
Dynamika wzrostu PKB Polski powyżej innych krajów Europy