Dezinflacja na świecie i w Polsce postępuje
Kategoria: Analizy
Realizacja nowych działań fiskalnych oddziaływałaby w kierunku silniejszego wzrostu popytu w Polsce – wynika z najnowszego raportu o inflacji NBP. W takim scenariuszu można by spodziewać się w horyzoncie projekcji bardziej uporczywego charakteru inflacji bazowej.
„Wpływ obecnych i przyszłych działań fiskalnych stanowi w bieżącej projekcji główny jej czynnik ryzyka. Wiąże się ona z możliwym wejściem w życie zmian legislacyjnych ogłoszonych w expose premiera lub zapowiedzianych przez innych członków Rady Ministrów. Obejmują one zwiększenie wydatków publicznych, w tym podwyższenie wysokości renty socjalnej, wprowadzenie renty wdowiej i bonu senioralnego oraz nowy program mieszkaniowy >>Mieszkanie na Start<<” – napisano.
„Zapowiedzi obejmują również zwiększenie kwoty wolnej od podatku od osób fizycznych, obniżenie podatku od zysków z oszczędności i tzw. >>wakacje składkowe<< dla przedsiębiorców. Realizacja nowych działań fiskalnych oddziaływałaby w kierunku silniejszego wzrostu popytu w Polsce. W takim scenariuszu można by spodziewać się w horyzoncie projekcji bardziej uporczywego charakteru inflacji bazowej” – dodano.
Z drugiej strony, jak wskazuje NBP, ewentualne objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu w bieżącym roku, mogłoby skłonić rząd do prowadzenia bardziej restrykcyjnej polityki fiskalnej w dalszym horyzoncie projekcji.
„Przy tych uwarunkowaniach można by oczekiwać niższej ścieżki PKB względem scenariusza centralnego, co sprzyjałoby szybszemu spadkowi inflacji bazowej w Polsce” – dodano.
Według NBP, przebieg procesu dezinflacji w Polsce w horyzoncie projekcji jest jednocześnie silnie uzależniony od decyzji rządu dotyczących długości trwania okresu obniżonej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe oraz zamrożenia cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych.
„W scenariuszu centralnym projekcji przyjęto założenie o utrzymaniu tych działań w całym horyzoncie projekcji, ale możliwe są inne scenariusze, w skrajnym przypadku – całkowite ich wycofanie w 2024 r.” – dodano.
Projekcja inflacji i PKB została sporządzona z uwzględnieniem danych dostępnych do 15 lutego 2024 r.
tus/ asa/