Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań
Kategoria: Trendy gospodarcze
Można oczekiwać dalszego wzrostu akcji kredytów mieszkaniowych – podał NBP w czerwcowym raporcie o stabilności finansowej systemu finansowego.
„W kolejnych kwartałach na dynamikę kredytu mieszkaniowego będzie oddziaływało wiele czynników o różnych kierunkach i sile wpływu. Można jednak oczekiwać dalszego wzrostu aktywności w tym segmencie rynku kredytowego. Zapowiadane wejście w życie nowego programu mieszkaniowego „#na Start” powinno sprzyjać dalszemu wzrostowi popytu, podobnie jak rosnące wynagrodzenia realne i spodziewane utrzymanie się oprocentowania kredytów na poziomie niższym niż w 2023 r.” – napisano w raporcie NBP.
NBP podaje, że ewentualny dalszy wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych będzie oddziaływał w kierunku wzrostu średniej kwoty zaciąganego kredytu.
„Na dynamikę kredytu mieszkaniowego w dalszym ciągu negatywnie będą wpływać nadpłaty kredytów związane z przedłużeniem tzw. wakacji kredytowych” – podano.
NBP ocenia, że możliwe jest także zaostrzenie przez banki kryteriów dochodowych przy udzielaniu kredytów w związku z obniżeniem wartości wskaźnika „rata do dochodu”, umożliwiającej wnioskowanie o wsparcie z FWK, z 50 proc. do 40 proc.
„Kryterium „rata do dochodu” od dłuższego czasu jest najczęstszą przyczyną ubiegania się o ten rodzaj pomocy. Ze względów ostrożnościowych banki mogą ograniczyć udzielanie również tych kredytów, dla których wartość wskaźnika będzie niższa niż 40 proc.” – napisano.
map/ asa/