Oczekiwania gospodarstw domowych pomagają przewidywać inflację
Kategoria: Trendy gospodarcze
Wzrost cen żywności i energii w II połowie 2024 r. mogą wpłynąć na oczekiwania inflacyjne – napisano w protokole po majowym posiedzeniu RPP.
„Odnosząc się do perspektyw średniookresowych, wskazywano, że wzrost cen żywności związany ze wzrostem podatku VAT, a także oczekiwany wzrost cen energii w II połowie 2024 r. mogą wpłynąć na oczekiwania inflacyjne. Zwracano jednak uwagę, że choć wyższe ceny żywności i energii mogą zwiększać żądania płacowe oraz presję na wzrost świadczeń społecznych, to jednocześnie będą ograniczać dynamikę dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych, oddziałując w kierunku niższej presji popytowej” – napisano.
Członkowie Rady zaznaczali, że dalsze kształtowanie się dynamiki wynagrodzeń jest głównym czynnikiem ryzyka dla średniookresowych perspektyw inflacji. Wskazywano, że siła wpływu wyższych płac na ceny będzie uzależniona od wielu czynników, w tym od tempa ożywienia krajowej aktywności gospodarczej, zmian rentowności przedsiębiorstw, a także skłonności do oszczędzania gospodarstw domowych.
Członkowie Rady wskazywali, że czynnikiem ryzyka dla perspektyw inflacji pozostaje kształt polityki fiskalnej. Podkreślano, że jak dotąd wciąż nie zrealizowano zapowiedzi niektórych działań fiskalnych, takich jak podwyższenie lub wprowadzenie nowych świadczeń socjalnych. Wskazywano także na utrzymujące się inne istotne źródła niepewności, obejmujące m.in. napiętą sytuację geopolityczną, kształtowanie się cen surowców i stan koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki.
Większość członków Rady oceniła, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku niższej krajowej inflacji.
map/ ana/