PIE: Spada konkurencyjność dóbr techniki dostarcz. z Polski do UE

Niecałe 4 proc. dóbr średniej i wysokiej techniki dostarczanych z Polski do UE odnotowało wysoką konkurencyjność w 2023 r., co oznacza spadek z 9,5 proc. w 2014 r. – napisali analitycy w Tygodniku Gospodarczym PIE.

„Coraz mniej dóbr średniej i wysokiej techniki dostarczanych z Polski do UE odnotowuje wysoką konkurencyjność. Z 9,5 proc. w 2014 r. do niecałych 4 proc. w 2023 r. spadł udział dóbr o wysokiej pozycji konkurencyjnej w imporcie UE z Polski” – podano.

„Konkurencyjność 70 proc. dóbr kształtowała się natomiast na średnim i niskim poziomie. To oznacza, że łącznie 3/4 polskich dostaw towarów mid-tech i high-tech do UE odnotowuje przewagi komparatywne” – dodano.

PIE zauważył jednak, że strategie internacjonalizacji polskich firm powinny w takiej sytuacji silniej uwzględniać poszukiwanie pozacenowych i bardziej trwałych źródeł przewag konkurencyjnych.

„To zwiększy odporność eksporterów wobec form wspierania konkurencyjności kosztowej przez inne podmioty i państwa trzecie. Pożądanym kierunkiem zmian pozostaje także rozwój sprzedaży na rynkach pozaeuropejskich” – napisali analitycy PIE.

jz/ ana/

 


Artykuły powiązane

Struktura rynku w czasach finansów cyfrowych: rola efektów sieciowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Nowe techniki cyfrowe wpływają na zmiany struktury sektora finansowego. W celu utrzymania swojej pozycji na rynku tradycyjne banki zmieniają swoje modele biznesowe, wdrażają technologie informatyczne i Big Data. W miejsce bankowości relacyjnej weszły kanały cyfrowe, dzięki którym klienci za pomocą jednego kliknięcia mogą uzyskać finansowanie, co wcześniej wymagałoby większego nakładu czasu i personalnego zaangażowania.
Struktura rynku w czasach finansów cyfrowych: rola efektów sieciowych

Niemiecka gospodarka na zakręcie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Gospodarka Niemiec znalazła się w technicznej recesji już w 2023 r. PKB Niemiec skurczyło się o 0,3 proc. Obecnie dane wskazują, że 2024 r. będzie równie trudny, co poprzedni, choć widać już pierwsze jaskółki ożywienia.
Niemiecka gospodarka na zakręcie

100 małych reaktorów w Polsce do 2040 roku?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Małe reaktory modułowe mogą wspierać transformację energetyczną i odegrać ważną rolę w procesie dekarbonizacji, ale nie zastąpią inwestycji w odnawialne źródła energii i wielkoskalowe elektrownie jądrowe – to wnioski płynące z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
100 małych reaktorów w Polsce do 2040 roku?