Uchodźcy z Ukrainy – powrót czy emigracja?
Kategoria: Trendy gospodarcze
Za pozostaniem Polski w NATO zagłosowałoby w referendum 91 proc. Polaków, to drugi najwyższy wynik w Sojuszu po Albanii (98 proc.) i przed Litwą (88 proc.) – wynika z badania przeprowadzonego przez NATO w krajach Sojuszu. Za opuszczeniem NATO opowiedziałoby się 5 proc. ankietowanych w Polsce.
Największy odsetek opowiadających się za wyjściem z NATO odnotowano w USA (26 proc.) i we Francji (23 proc.), gdzie za pozostaniem w ugrupowaniu opowiada się 62 proc. i 61 proc. obywateli.
W Polsce 53 proc. badanych opowiedziało się za dalszym wzrostem wydatków na zbrojenia, a 40 proc. uważa, że ich obecny poziom jest właściwy.
W Polsce odnotowano najwyższy w NATO odsetek odpowiedzi na pytanie, czy agresja Rosji na Ukrainę wpłynęła na poczucie bezpieczeństwa w kraju – twierdząco odpowiedziało 86 proc. ankietowanych. Tuż za Polską w zestawieniu uplasowały się: Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja i Finlandia.
Dalsze wsparcie dla Ukrainy popiera 70 proc. Polaków, a 22 proc. jest przeciw.
Badanie przeprowadzono na próbie 1000 dorosłych osób w każdym z krajów NATO (po 500 w Albanii i Montenegro) od 1 kwietnia do 6 maja 2024 r.
Pełne wyniki badania w załączniku do depeszy.
Doroczny szczyt NATO odbędzie się w Waszyngtonie 9–11 lipca 2024 r.
tus/ osz/