BIEC, KM WSIiZ: Barometr Ofert Pracy w czerwcu wzrósł o 0,5 pkt

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, wyniósł w czerwcu 2024 r. w Polsce 258,7 pkt, co oznacza wzrost o 0,5 pkt wobec maja 2024 r. – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

„Dokładnie dwa lata temu, po osiągnięciu szczytu w maju 2022 r. liczba wakatów zaczęła się kurczyć. Po mocnych spadkach w 2023 r., na początku 2024 r. tendencja spadkowa uległa wyraźnemu wyhamowaniu. Jednak odbicie na razie jest słabe” – napisano w komentarzu do badania.

Autorzy raportu piszą, że mimo wyraźnej dezinflacji oraz poprawie kluczowych wskaźników makroekonomicznych koniunktura krajowej gospodarki pozostaje osłabiona.

„Pracodawcy są nadal niechętni do nasilania rekrutacji, choć w niektórych pojedynczych kategoriach ofert pracy liczba wakatów obecnie bije rekordy. Najlepsza sytuacja utrzymuje się w grupie zawodów fizycznych, dla których liczba wakatów z miesiąca na miesiąc osiąga nowe historyczne maksimum” – napisano.

Z badania wynika, że pracodawcy wykazują ogromne potrzeby zatrudnienia w stosunku do absolwentów szkolnictwa branżowego.

Ożywienie rekrutacji notowane jest też w usługach.

W zawodach z zakresu nauk społecznych tendencja spadkowa uległa wyhamowaniu, choć pozostają kategorie ofert, dla których ogłoszeń nadal ubywa i to dość wyraźnie.

Niewielki spadek odnotowano w zawodach wymagających wykształcenia w naukach ścisłych.

„Nie oznacza to, że inżynierów gospodarce już nie potrzeba. Przeciwnie, wyższe wykształcenie, szczególnie w dających znaczną i aplikowaną w praktyce gospodarczej wiedzę naukach technicznych, daje duże szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy. Jednak potrzeby dotyczące pracowników fizycznych w bieżącej fazie koniunktury pozostają wyraźnie niezaspokojone” – napisano.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Dyplom bez gwarancji, czyli młodzi na chińskim rynku pracy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dobrze wykształceni młodzi Chińczycy nie mogą odnaleźć się w realiach współczesnego rynku pracy. Nie chodzi o to, że są zbyt wybredni i przebierają w ofertach, bo niejednokrotnie są gotowi podjąć pracę poniżej swoich kwalifikacji. Chińska gospodarka ma trudności z wchłonięciem absolwentów uczelni, natomiast obok nadpodaży tej grupy szukających pracy, pojawia się niedobór pracowników fizycznych, co prowadzi do strukturalnego bezrobocia i hamuje rozwój.
Dyplom bez gwarancji, czyli młodzi na chińskim rynku pracy

Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sytuacja w wymianie z zagranicą stopniowo się stabilizuje po długim okresie spadków wartości obrotów handlowych. Zmniejsza się niekorzystne oddziaływanie światowych cen oraz aprecjacji nominalnego kursu złotego. Obecnie duży wpływ na zróżnicowanie wyników eksportu i importu ma popyt, zwłaszcza wobec braku w ostatnich latach dużych inwestycji proeksportowych.
Powolna poprawa w polskim handlu zagranicznym