Turcja: Bank centralny pozostawił główną stopę proc. bez zmian

Bank centralny Turcji (CBT) pozostawił bez zmian benchmarkową, jednotygodniową stopę repo na poziomie 50 proc. – poinformował bank w komunikacie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy procentowe pozostaną bez zmian na poziomie 50 proc.

To szóste z rzędu posiedzenie, podczas którego stopy procentowe pozostały bez zmian. Podczas dziewięciu wcześniejszych posiedzeń bank podniósł główną stopę proc. łącznie o 4400 pb. Od września 2021 r. do lutego 2023 r. bank obniżył stopę proc. łącznie o 1050 pb.

Po godz. 13.00 turecka lira umacnia się względem dolara – kurs USD/TRY zniżkuje o 0,16 proc. do 34,0144. Turecka waluta pozostaje najsłabsza względem dolara w historii. W 2024 r. osłabiła się wobec dolara o około 15 proc.

kek/ asa/


Artykuły powiązane

Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Kategoria: Trendy gospodarcze
Utrzymująca się pozycja dolara amerykańskiego jako dominującej waluty międzynarodowej od lat jest przedmiotem krytyki ze strony gospodarek wschodzących, których udział w światowym PKB i handlu systematycznie wzrastał.
Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Czy mamy do czynienia z dedolaryzacją?

Kategoria: VoxEU
W niniejszym artykule twierdzimy, że choć istnieją dowody na spadek udziału dolara w alokowanych rezerwach walutowych, doniesienia o upadku dolara jako dominującej globalnej waluty są mocno przesadzone. Czynnikami stojącymi za tym spadkiem są: potrzeba ingerencji banków centralnych w rynki walutowe oraz zmiany stóp procentowych, niewiele jest jednak dowodów świadczących o wpływie sankcji. W większości przypadków odchodzi się od dolara na rzecz nietradycyjnych walut rezerwowych.
Czy mamy do czynienia z dedolaryzacją?

Metamorfozy systemów walutowych XX wieku

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pierwsze srebrne monety z wizerunkiem władcy pojawiły się w VII w. przed naszą erą na terenie skolonizowanej przez Greków Lidii, Rzym wprowadził je w IV w. przed Chrystusem, Kartagina sto lat później. Wraz z upływem czasu monety stały się nieodłącznym składnikiem cywilizacji europejskiej, przy czym zmieniały swoją wartość, siłę nabywczą i formę. Względna stabilność cechowała natomiast systemy pieniężne.
Metamorfozy systemów walutowych XX wieku