Wyraźna poprawa salda handlowego Polski
Kategoria: Trendy gospodarcze
W sierpniu 2024 r. najmocniej spadł eksport dóbr inwestycyjnych, towarów zaopatrzeniowych i konsumpcyjnych – podał Narodowy Bank Polski, komentując dane o bilansie płatniczym w sierpniu.
Według NBP, oprócz paliw, gdzie odnotowano niewielki wzrost eksportu, w pozostałych kategoriach nastąpiły spadki.
„Najsilniej zmniejszył się eksport dóbr inwestycyjnych, towarów zaopatrzeniowych oraz towarów konsumpcyjnych. Duże spadki odnotowali zwłaszcza eksporterzy towarów trwałego użytku. Kolejny miesiąc głęboki spadek miał miejsce w eksporcie aut osobowych” – wskazał polski bank centralny.
Według NBP, towarzyszyło mu zmniejszenie eksportu większości produktów branży motoryzacyjnej.
Spadki te jednak częściowo zrekompensował wzrost sprzedaży zagranicznej pozostałych środków transportu, głównie pojazdów szynowych oraz części silników lotniczych.
Z kolei w przypadku importu odnotowano wyraźną poprawę w imporcie w porównaniu z poprzednimi miesiącami, a związana ona była z rosnącym popytem krajowym.
„Znalazło to odzwierciedlenie w zwiększeniu importu towarów konsumpcyjnych, głównie trwałego użytku oraz stabilizacji importu dóbr inwestycyjnych. Tendencja wzrostowa kontynuowana była w imporcie samochodów osobowych, chociaż jego dynamika uległa osłabieniu w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Wzrost nastąpił także w imporcie produktów rolnych” – podał NBP.
Z kolei negatywny wpływ na import mają słabe wyniki sektora eksportowego, w tym przede wszystkim branży motoryzacyjnej. Wpłynęło to na zmniejszenie importu części motoryzacyjnych oraz towarów zaopatrzeniowych.
map/ asa/