Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych
Kategoria: Trendy gospodarcze
Ceny konsumpcyjne (CPI – consumer price index) w USA w październiku wzrosły o 2,6 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,2 proc. – podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +2,6 proc. rdr i +0,2 proc. mdm.
Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,3 proc. mdm i 3,3 proc. rdr. Oczekiwano +0,3 proc. mdm i +3,3 proc. rdr.
Miesiąc wcześniej CPI wzrósł o 0,2 proc. mdm, a rdr wzrósł o 2,4 proc. Bazowy CPI miesiąc wcześniej wzrósł o 0,3 proc. mdm i 3,3 proc. rdr.
Ceny używanych samochodów wzrosły o 2,7 proc., najwięcej od ponad roku, a ceny w hotelach wzrosły o 0,4 proc., co według ekonomistów, prawdopodobnie odzwierciedlało szkody i nakazy ewakuacji z powodu huraganów Helene i Milton. Ceny biletów lotniczych nadal rosły, a koszty ubezpieczenia zdrowotnego wzrosły o 0,5 proc. Ceny odzieży spadły najbardziej od początku pandemii.
Ceny wynajmu mieszkań, największej kategorii usług, wzrosły o 0,4 proc., co oznacza przyspieszenie w porównaniu z poprzednim miesiącem. Z wyłączeniem wzrostu cen mieszkań i energii, ceny usług wzrosły o 0,3 proc.
Według narzędzia FedWatch CME, rynki wyceniają prawdopodobieństwo obniżki stóp proc. w USA w grudniu o 25 pb. na 79 proc.
„Poza samochodami dezinflacja w zakresie towarów pozostaje szeroko zakrojona, bez oznak, że robienie zapasów przed potencjalnymi nowymi taryfami zwiększyło inflację. Październikowy raport CPI nie zawiera żadnych informacji, które zniechęciłyby FOMC do ponownego obniżenia stóp procentowych na grudniowym spotkaniu” – powiedzieli Anna Wong i Stuart Paul z Bloomberg Economics.
„Ogólnie rzecz biorąc, był to niezwykle zgodny z konsensusem odczyt, który wskazuje, że najbardziej prawdopodobnym wynikiem będzie obniżka stóp procentowych w grudniu” – napisał Ian Lyngen, szef strategii stóp procentowych w USA w zespole ds. strategii dochodu stałego BMO Capital Markets.
Niektóre wskaźniki oczekiwań inflacyjnych pozostają jednak nieco podwyższone wśród konsumentów i przedsiębiorstw, co może być niepokojącym sygnałem po latach silnej presji cenowej. Według obliczeń Bloomberga, w ciągu ostatnich trzech miesięcy inflacja bazowa wzrosła w ujęciu rocznym o 3,6 proc., co stanowi najszybsze tempo od kwietnia.
W ocenie analityków, postęp dezinflacji może teraz zostać zahamowany, gdyż ceny niektórych towarów zaczynają odbijać po roku stałych spadków, a koszty mieszkaniowe pozostają na stabilnym poziomie.
„Dane dotyczące inflacji w ciągu ostatnich kilku miesięcy nie wykazały większego postępu, a wynik wyborów w USA wywołał nowe pytania o ścieżkę dla wzrostu cen. W rezultacie uważamy, że szybko zbliża się czas, w którym FOMC zasygnalizuje, że tempo obniżek stóp procentowych jeszcze bardziej zwolni, być może do tempa obniżek co drugie posiedzenie począwszy od 2025 r.” – napisali w raporcie ekonomiści Wells Fargo Sarah House i Michael Pugliese.
kek/ asa/