Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań
Kategoria: Trendy gospodarcze
Koniunktura w handlu w IV kwartale 2024 r. się pogorszyła, a przewidywania dla branży są pesymistyczne – wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Firmy narzekają na rosnące koszty zatrudnienia, silną konkurencję, niedostateczny popyt i wysokie oprocentowanie kredytów.
„Koniunktura w handlu w IV kwartale 2024 r. się pogorszyła. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGTRD) spadła w ciągu kwartału o 3,5 pkt i wynosi -0,5 pkt. Jest zarazem wyższa od średniej dla czwartych kwartałów z ostatnich dziesięciu lat, wynoszącej -6,2 pkt i wyższa od poziomu odnotowanego przed rokiem (-9,5 pkt w IV kwartale 2023 r.)” – napisano.
Przedsiębiorstwa handlowe pozytywnie oceniły swoją ogólną kondycję – wartość salda odpowiedzi na to pytanie wyniosła 9,9 pkt. Na obecną wartość salda złożyły się następujące odpowiedzi: 29 proc. badanych przedsiębiorstw uznało ogólną swoją kondycję za dobrą, 51,9 proc. ankietowanych za średnią, natomiast 19,1 proc. za słabą.
Przewidywania dotyczące dalszego rozwoju ogólnej sytuacji ekonomicznej ankietowanych zakładów handlowych w kolejnych sześciu miesiącach są raczej pesymistyczne.
„O pogorszeniu się koniunktury informują przedsiębiorstwa prowadzące działalność w średnich i małych miejscowościach oraz na wsiach. Jedynie dla przedsiębiorstw z dużych miast odnotowano wzrost wartości wskaźnika IRGTRD. Zdaniem ankietowanych, możliwości poprawy ich sytuacji są ograniczone przez następujące czynniki: rosnące koszty zatrudnienia pracowników, silną konkurencję i niedostateczny popyt. Handlowcom coraz bardziej daje się we znaki wysokie oprocentowanie kredytów” – podano w raporcie.
tus/ ana/