NBP: Koszty kred. hipotecznych FX nie zagrożą stabilności

Koszty związane z ryzykiem kredytów hipotecznych FX nie powinny zagrażać stabilności systemu bankowego i jego zdolności do kredytowania gospodarki – podał NBP w najnowszym raporcie o stabilności systemu finansowego Polski. NBP zwraca uwagę na zmienność środowiska prawnego, w jakim funkcjonują banki.

„Ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami mieszkaniowymi wciąż pozostaje najważniejszym źródłem obciążeń krajowego sektora bankowego, jest jednak skutecznie zarządzane przez banki. Banki od czterech lat aktywnie oferują klientom ugody i tworzą odpowiednie rezerwy. Koszty tych działań są wysokie i pozostaną takie w najbliższej przyszłości, aczkolwiek będą istotnie niższe niż dotychczas poniesione. Nie powinny one zagrażać stabilności systemu bankowego i jego zdolności do kredytowania gospodarki” – podał NBP.

Według NBP, na ocenę stabilności krajowego systemu finansowego od pewnego czasu istotny wpływ ma zmienność środowiska prawnego, w jakim funkcjonują banki.

„Powodują ją zarówno inicjatywy legislacyjne (np. wakacje kredytowe), jak i niepewność związana z interpretacją przepisów dotyczących ochrony konsumenta. Zmniejsza to przewidywalność warunków funkcjonowania banków i rynku kredytowego i może powodować wzrost kosztu kredytu lub ograniczenie jego dostępności, zwłaszcza dla gospodarstw domowych. Z uwagi na trudne do oszacowania koszty materializacji tego ryzyka wpływa to również na zmniejszenie, postrzeganej przez inwestorów, atrakcyjności krajowego sektora bankowego” – dodano.

tus/ asa/


Artykuły powiązane

NBP strażnikiem stabilności systemu finansowego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Narodowy Bank Polski pełni istotną rolę w zapewnieniu stabilności systemu finansowego, a szczególnie sektora bankowego. W zakresie nadzoru finansowego jego rola ulegała zmianom. W latach 1989-2007 NBP był bezpośrednio zaangażowany w nadzór nad bankami, a od 2015 r. pełni wiodącą funkcję w nadzorze makroostrożnościowym.
NBP strażnikiem stabilności systemu finansowego

Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Kategoria: Trendy gospodarcze
Utrzymująca się pozycja dolara amerykańskiego jako dominującej waluty międzynarodowej od lat jest przedmiotem krytyki ze strony gospodarek wschodzących, których udział w światowym PKB i handlu systematycznie wzrastał.
Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Brazylijski sektor bankowy w pigułce

Kategoria: Trendy gospodarcze
Do największych instytucji kredytowych w Ameryce Łacińskiej należą brazylijskie banki, co raczej nie dziwi, biorąc pod uwagę, że Brazylia jest potęgą gospodarczą w tym regionie świata. To kraj wielu kontrastów i problemów natury politycznej oraz ekonomicznej, co nie pozostaje bez wpływu na sektor bankowy. Można tam dostrzec skrajną biedę w fawelach i zaawansowany przemysł, czego przykładem jest Embraer, producent samolotów, użytkowanych od wielu lat również przez Polskie Linie Lotnicze LOT.
Brazylijski sektor bankowy w pigułce