NBP: Zaangażowanie banków w SPW wysokie, wrażliwość umiarkowana

Zaangażowanie banków w obligacje skarbowe i gwarantowane przez Skarb Państwa pozostaje wysokie, ale wrażliwość banków na ryzyko związane z tą ekspozycją jest umiarkowana – podał NBP w najnowszym raporcie o stabilności systemu finansowego Polski.

„Zaangażowanie banków w obligacje skarbowe i gwarantowane przez Skarb Państwa pozostaje wysokie, ale wrażliwość banków na ryzyko związane z tą ekspozycją jest umiarkowana. Znaczny udział obligacji w bilansach banków jest wynikiem obserwowanego w ostatnich kilku latach zmniejszonego popytu na kredyt sektora prywatnego i jednocześnie zwiększonego zapotrzebowania na finansowanie ze strony sektora publicznego” – napisano.

„Spadek popytu na kredyt ze strony sektora prywatnego nastąpił w warunkach utrzymującej się niepewności makroekonomicznej, wysokiego poziomu środków na rachunkach przedsiębiorstw (ich źródłem były subsydia publiczne otrzymane w okresie pandemii) oraz wzrostu kosztów kredytu. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym zwiększaniu udziału obligacji Skarbu Państwa w bilansach banków są bodźce podatkowe związane z konstrukcją podatku od niektórych instytucji finansowych (podatek od aktywów)” – dodano.

Pomimo wysokiego udziału obligacji Skarbu Państwa w bilansach, wrażliwość banków na zmiany ich ceny jest ograniczona z uwagi na utrzymywanie znacznej części portfela do terminu zapadalności oraz stosunkowo krótkiego duration portfela. Portfela SPW wyceniany rynkowo jest wystarczający dla pokrycia ryzyka płynności w dużej skali.

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Garść faktów i refleksji o przeszłości polskiej bankowości centralnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
W ciągu ostatnich 200 lat bankowość centralna przeszła poważną ewolucję, zmieniały się jej zadania oraz reguły polityki pieniężnej. Tekst pokazuje z tej perspektywy dwa banki centralne: Bank Polski (1828–1866) oraz Bank Polski SA (1924–1939). Akcent położono na okoliczności ich powstania oraz intencje i oczekiwania projektodawców, które zdeterminowały statutowy zakres ich uprawnień. Pokazano trudne wybory odnośnie do priorytetów i gradacji celów, przed jakimi stawiała je rzeczywistość gospodarcza. Okoliczności te skłaniały do pytań o właściwe cele i zasady funkcjonowania banków centralnych, tworzyły przestrzeń dla ścierania się koncepcji swoistego bankowego wariabilizmu i statyzmu.
Garść faktów i refleksji o przeszłości polskiej bankowości centralnej

Ewolucja polityki banków centralnych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Banki centralne przechodziły i przechodzą ewolucję. Jej przebieg można oceniać też przez pryzmat ich relacji z rządem. Wbrew pozorom nie jest to łatwe przedsięwzięcie. Rzecz w tym, że relacja ta powinna być oparta na dialogu i współpracy, ale i z poszanowaniem niezależności banku centralnego.
Ewolucja polityki banków centralnych

„Dokręcanie śruby” – ostrzejsze prawo obligacji nieskarbowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Prawo na polskim rynku obligacji nieskarbowych istotnie zaostrzono w latach 2017–2024. Główną przesłanką „dokręcania śruby” w obligacjach było wzmocnienie ochrony inwestorów będących osobami fizycznymi. W tym celu m.in. ograniczono ofertę obligacji mogących mieć cechy missellingu, wprowadzono nowe obowiązki informacyjne dla emitentów i zwiększono wymogi dotyczące oferowania osobom fizycznym nieskarbowych papierów dłużnych (zwłaszcza obligacji korporacyjnych).
„Dokręcanie śruby” – ostrzejsze prawo obligacji nieskarbowych