Chiny: Bank centralny utrzymał stopy procentowe bez zmian

Chiński Bank centralny (PBoC) utrzymał stopy procentowe bez zmian – podał Ludowy Bank Chin.

PBoC pozostawił bez zmian stopę procentową 1-rocznych kredytów MLF na poziomie 2,00 proc. i takiej decyzji banku spodziewała się większość analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg.

Bank centralny Chińskiej Republiki Ludowej zaoferował we wtorek 300 mld juanów rocznych funduszy – za pośrednictwem średnioterminowego instrumentu pożyczkowego, zgodnie z prognozą analityków.

aj/


Artykuły powiązane

Zawiłości chińskiej polityki monetarnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Daleko idącą reformę polityki monetarnej prowadzonej przez Bank Ludowy Chin zapowiedział jego prezes Pan Gongsheng. Pierwsze deklaracje każą przypuszczać w jakim kierunku będą szły zmiany. Od ich powodzenia mogą zależeć losy drugiej największej gospodarki na świecie, która przeżywa obecnie spore trudności.
Zawiłości chińskiej polityki monetarnej

Perspektywy renminbi jako waluty rezerwowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Od czasu globalnego kryzysu finansowego Chiny podejmują działania mające na celu zwiększenie międzynarodowego wykorzystania renminbi. Działania te wynikają w znacznej mierze z rosnącej roli Państwa Środka w gospodarce światowej i z niezaspokojonych ambicji. Wiąże się to również z przekonaniem, że znaczenie Chin w międzynarodowym systemie walutowym jest nieproporcjonalnie małe w stosunku do pozycji tego kraju w realnej sferze gospodarki światowej. Z drugiej strony wspieranie umiędzynarodowienia renminbi wynika również z dążenia do zmniejszenia zależności od dolara amerykańskiego, co wypływa nie tylko z przyczyn ekonomicznych, lecz w coraz większym stopniu jest pochodną uwarunkowań geopolitycznych.
Perspektywy renminbi jako waluty rezerwowej

Efekty pakietu stymulacyjnego chińskiej gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Chiny przedstawiły we wrześniu 2024 r. kompleksowy program działań stymulacyjnych gospodarki krajowej, będący jednym z największych w historii. Doprowadziło to do silnych wzrostów na chińskich giełdach, rosły też ceny surowców wykorzystywanych w sektorze nieruchomości.
Efekty pakietu stymulacyjnego chińskiej gospodarki