Metsola: O porozumieniach handl. powinny rozmawiać UE i USA

Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, która od wtorku przebywa z oficjalną wizytą w Waszyngtonie, w czwartkowym wystąpieniu na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa powiedziała, że UE i USA powinny rozmawiać o porozumieniach handlowych, a nie cłach i zapewniła, że „Unia nie zamierza nikogo wyrolować”.

Słowa Metsoli były reakcją na wypowiedź Donalda Trumpa, który w środę zapowiedział nałożenie 25-procentowych ceł na towary importowane z Unii Europejskiej, w tym samochody, oraz zarzucił Wspólnocie, że ta powstała po to, aby „wyrolować” Stany Zjednoczone, czego dowodem ma być m.in. to, że Europa nie chce importować amerykańskich samochodów i produktów rolnych.

Szefowa PE, która od wtorku przebywa z oficjalną wizytą w Waszyngtonie, gdzie spotkała się m.in. z europejskimi i amerykańskimi przedsiębiorcami i oddała na Cmentarzu Narodowym Arlington hołd amerykańskim żołnierzom poległym podczas II wojny światowej, w czwartek wygłosiła przemówienie na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, w którym podkreśliła, że „świat polega na sile relacji transatlantyckich, które wykraczają poza wspólny handel, handel i przemysł”.

W odniesieniu do zapowiedzi Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na Unię polityczka powiedziała, że wierzy w to, że UE i USA są w stanie znaleźć wyjście korzystne dla obu stron.

„Dlatego uważam, że powinniśmy rozmawiać raczej o porozumieniach handlowych niż cłach. Unia nie zamierza nikogo wyrolować” – podkreśliła Metsola.

Szefowa PE zaznaczyła jednak, że Wspólnota zareaguje natychmiast i stanowczo na nieuzasadnione bariery, w tym cła właśnie, nakładane na wolny i sprawiedliwy handel. W podobnym tonie brzmiało wydane w środę w odpowiedzi na słowa Trumpa oświadczenie Komisji Europejskiej.

Szefowa PE zapowiedziała, że UE zwiększy wydatki na obronność, i zapewniła, że nie są to jedynie czcze zapowiedzi. „Wiemy, że nasze zaangażowanie musi odpowiadać poziomowi zagrożenia, przed którym stoimy, a to jest bardzo wysokie” – oceniła.

Metsola stwierdziła też, że Europa powinna odegrać rolę w zagwarantowaniu pokoju w Ukrainie, ponieważ ten oznacza również pokój i stabilność w Europie. Dodała, że Europa, która w swojej historii doświadczyła zniszczeń wojennych, które naznaczyły całe pokolenia, zawsze chciała pokoju w Ukrainie. „Ale musimy być uczciwi wobec samych siebie: pokój bez wolności, pokój bez godności, pokój bez sprawiedliwości nie będzie prawdziwym pokojem” – powiedziała, dodając, że dlatego żadne decyzje dotyczące Ukrainy nie mogą zapaść bez udziału Kijowa.

jowi/ mms/ ana/


Artykuły powiązane

Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czy jeśli listopadowe wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump powróci Trumponomika i wysoka inflacja? Czy jeśli wygra je Kamala Harris, to wystrzeli deficyt? Sprawdzamy co proponują kandydaci Republikanów i Demokratów na najważniejszy fotel w Białym Domu.
Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Co zrobi Fed

Kategoria: Analizy
Niezależnie od poglądów na funkcjonowanie gospodarki światowej należy się zgodzić, że to jak będzie się ona rozwijać zależy od ekonomiki USA. Należy mieć na uwadze nie tylko udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB, ale również status dolara jako powszechnej waluty rezerwowej, rolę amerykańskiej giełdy w przepływach finansowych i wpływ rządu USA na międzynarodowe instytucje gospodarcze.
Co zrobi Fed

Rezultaty i przyszłość układu handlowego USA-Meksyk-Kanada

Kategoria: Trendy gospodarcze
Porozumienie handlowe USMCA zastąpiło w ostatnim roku pierwszej kadencji D. Trumpa Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA), przynosząc istotny wzrost obrotów w regionie. Powróciwszy do władzy, prezydent uznaje jednak osiągnięte rezultaty za niekorzystne dla USA i zapowiada stosowanie ceł w stosunku do Meksyku i Kanady.
Rezultaty i przyszłość układu handlowego USA-Meksyk-Kanada