Lagarde, EBC: Napięcia w handlu zagrożeniem dla wzrostu

Rosnące napięcia w handlu i zwiększona niepewność mogą zaważyć na perspektywach gospodarczych dla strefy euro, a wpływ ceł na inflację nie jest jeszcze jasny – oceniła podczas konferencji po obniżeniu przez EBC stóp procentowych o 25 pb. Christine Lagarde, szefowa banku.

„Strefa euro buduje odporność wobec globalnych szoków, ale perspektywa wzrostu uległa pogorszeniu ze względu rosnące napięcia w handlu. Zwiększona niepewność prawdopodobnie obniży zaufanie wśród firm i gospodarstw domowych, a negatywna i niestabilna odpowiedź rynku na napięcia w handlu będzie miała prawdopodobnie zaciskający efekt na warunki finansowania” – powiedziała Lagarde.

Jej zdaniem, te czynniki mogą zaważyć na perspektywach gospodarczych dla strefy euro.

Szefowa banku centralnego strefy euro zapewniła jednocześnie, że EBC pozostaje zdeterminowany, by inflacja ustabilizowała się w sposób zrównoważony na poziomie średnioterminowego celu 2 proc.

Zaznaczyła, że wpływ ceł na inflację jest wciąż niejasny i stanie się jasny tylko z upływem czasu.

„Rosnące napięcia w globalnym handlu zwiększają niepewność co do perspektyw dla inflacji w strefie euro. Spadające globalnie ceny energii i aprecjacja euro mogłyby przynieść presję w dół na inflację. To mogłoby być wzmocnione poprzez niższy popyt na eksport ze strefy euro ze względu na wyższe cła i przekierowanie eksportu do strefy euro z krajów z nadwyżką zdolności (produkcyjnych)” – powiedziała Lagarde.

Dodała, że z drugiej strony, w średnim terminie inflacja może zostać podbita przez wzrost wydatków na obronność i infrastrukturę w Europie, także ewentualne wydarzenia pogodowe mogą zwiększyć ceny żywności.

Lagarde wskazała, że z komunikatu EBC zostało usunięte określenie „restrykcyjne” dla stóp procentowych, bo było potrzebne w przeszłości, gdy inflacja była daleko od celu, ale w tym momencie jest „bez znaczenia”.

Prezes EBC podkreśliła, że teraz bank będzie trzymać wszystkie opcje otwarte, jeśli chodzi o swoje podejście, a decyzje będą podejmowane „spotkanie po spotkaniu” w zależności od napływających danych.

Jej zdaniem EBC musi pozostać „zwinny” i uważać na nowe szoki, zaś nowe podejście banku wymaga jeszcze zdefiniowania.

Poinformowała, że czwartkowa decyzja członków EBC o obniżeniu stóp procentowych o kolejne 25 pb. była jednomyślna.

jz/ asa/


Artykuły powiązane

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Napięcia w globalnych łańcuchach dostaw, inflacja a implikacje dla polityki pieniężnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pandemia COVID-19 wywołała znaczny wzrost napięć w globalnych łańcuchach dostaw. W artykule zbadaliśmy wpływ tych podażowych zawirowań na inflację bazową w strefie euro. Wykazujemy, że wstrząsy wywołane napięciami w globalnych łańcuchach dostaw były głównym czynnikiem wzrostu inflacji bazowej w strefie euro w 2022 r., a ich wpływ na inflację jest długotrwały i ma profil garbu. Symulacje modelowe sugerują, że optymalna reakcja polityki pieniężnej na inflację wywołaną globalnymi czynnikami podażowymi zależy w sposób nieliniowy od uzależnienia gospodarki od globalnych łańcuchów dostaw. Wstrząsy te bowiem stawiają nas przed dylematem wyboru między stabilizowaniem inflacji a produkcją.
Napięcia w globalnych łańcuchach dostaw, inflacja a implikacje dla polityki pieniężnej

Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Współczesną rzeczywistość charakteryzuje szybki postęp. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i cyfryzacja gospodarki wymuszają zmiany także w funkcjonowaniu systemu płatniczego i w samych płatnościach. Zjawisko to ma zasięg globalny. Dotyczy również strefy euro. W dyskusji publicznej pada pytanie, czy po 25 latach od wprowadzenia banknotów i monet euro nadszedł już czas na równoległe wprowadzenie przez Eurosystem (tj. Europejski Bank Centralny i 20 banków centralnych państw strefy euro) cyfrowego odzwierciedlenia gotówki?
Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych