Czarni dyskryminowani na rynku pracy

Łatwo uwierzyć, że najgorsze, jeśli chodzi o załamanie gospodarcze w USA, już za nami. Ale nie dla Afroamerykanów - pisze Nancy Ditomaso.
Czarni dyskryminowani na rynku pracy

(CC BY david_shankbone)

Ponad 13 proc. bowiem czarnoskórych robotników wciąż jest na bezrobociu, a to aż dwukrotnie więcej od średniej krajowej. Zresztą, to nic nowego i bez względu na stan gospodarki, szanse na znalezienie pracy przez Afroamerykanów są zazwyczaj mniejsze niż w przypadku ogółu społeczeństwa.

Najbardziej oczywistym wyjaśnieniem tej rozbieżności jest dyskryminacja rasowa. Jednak w trakcie własnych badań odkryłam innego winowajcę: kumoterstwo. Wykorzystanie rodziny i przyjaciół w poszukiwaniu pracy jest ukrytą siłą napędzającą nierówności w USA.

Takie kumoterstwo ma oczywiście mocny komponent rasowy. Poprzez taki właśnie z pozoru niewinny „networking” biali Amerykanie pomagają zazwyczaj innym białym – dzieje się tak, bo kapitał społeczny jest skoncentrowany właśnie wśród białych. Jeżeli Afroamerykanie nie należą do tej samej „sieci networkingowej”, znalezienie przyzwoitej pracy jest znacznie trudniejsze.

>>cały komentarz: NYTimes.com

oprac. SS

(CC BY david_shankbone)