Nie można ufać ekonomistom

Dopiero zaczęła się kampania wyborcza, a już działa mi na nerwy. Nie chodzi mi o polityków, którzy twierdzą że mają moc tworzenia miejsc pracy albo specjalne układy z wszechmogącym. Denerwują mnie ekonomiści, którzy piszą zwodnicze analizy na temat proponowanych przez kandydatów programów.
Nie można ufać ekonomistom

Reakcje na plan podatkowy Hermana Caina to komedia omyłek (CC BY-SA Gage Skidmore)

Plan 9-9-9 Hermana Caina jest dobrym tego przykładem. W moim poprzednim artykule wskazałem, że jego plan uderzy megabogatych, którzy mają dużo majątku ale mało dochodów z pracy – w sam splot słoneczny, dramatycznie obniżając ich długoterminowe standardy życia. Dzień później, Tax Policy Center opublikowało szeroko cytowany raport, który twierdził coś dokładnie przeciwnego.

Wcale mnie to nie dziwi. W Tax Policy Center pracują świetni ekonomiści, ale świadomie używają całkowicie niewłaściwej analizy rozkładu majątku i dochodu w społeczeństwie, analizy która jest również wykorzystywana przez Kongres i Departament Skarbu.

Stosowanie złej metody prowadzi do prawdziwego teatru ekonomicznego absurdu. Mamy Hermana Caina, ulubieńca Tea Party proponującego wielki podatek od majątku, który jest celem protestujących na Wall Street. Cain krytykuje ruch Occupy Wall Street za to że domaga się tego co on sam proponuje. A ludzie z Occupy Wall Street są przekonani, że Cain jest reprezentantem kapitału.

Cały artykuł na stronie Bloomberga

Reakcje na plan podatkowy Hermana Caina to komedia omyłek (CC BY-SA Gage Skidmore)

Artykuły powiązane

How can monetary policy be made more efficient?

Kategoria: Macroeconomics
The past decade has taught the central banking community the important lesson that negative shocks can happen more frequently, and the time between the shocks may not be long enough to let central banks regain policy space.
How can monetary policy be made more efficient?