Argentyna: Inflacja w 2024 r. spadła do 118 proc.

Zmagająca się z kryzysem finansowym Argentyna zamknęła 2024 r. z inflacją blisko 118 proc., znacznie niższą niż poprzedni – wynika z oficjalnych danych opublikowanych we wtorek. Rząd wyraził zadowolenie i podkreślił, że to wynik jego planu stabilizacji gospodarczej.

Według danych państwowego urzędu statystycznego INDEC inflacja w ujęciu miesięcznym w grudniu 2024 r. wyniosła 2,7 proc., natomiast w ujęciu rocznym w całym 2024 r. – 117,8 proc. Poprzedni rok Argentyna zamknęła z wynikiem 211,4 proc.

„W ciągu tylko 12 miesięcy rozbiliśmy inflację w proch” – napisało na swoim koncie w mediach społecznościowych argentyńskie ministerstwo gospodarki.

Szef resortu Luis Caputo oświadczył, że inflacja w grudniu 2024 r. była najniższa w tym miesiącu od 2018 roku, co uznał za kontynuację procesu dezinflacji. Tempo wzrostu cen spadało konsekwentnie od kwietnia, gdy w ujęciu rocznym osiągnęło blisko 300 proc.

Zaprzysiężony w grudniu 2023 r. libertariański prezydent Argentyny Javier Milei wprowadza w życie program zaciskania pasa i „cięcia piłą łańcuchową” wydatków publicznych, starając się wyprowadzić kraj z kryzysu. Ta polityka przyczyniła się do spadku inflacji, ale sytuacja finansowa wielu rodzin się pogorszyła, a odsetek ubóstwa przekroczył 50 proc.

„Ludzie mówią, że inflacja spada, ale tutaj ciągle dostajemy towary z nowymi cenami, które rosną i rosną” – powiedział agencji Reutera 77-letni emeryt Juan Carlos Gonzalez, który pracuje, sprzedając warzywa, by dorobić do emerytury.

wia/ sp/ pr/


Artykuły powiązane

Kiedy Argentyna straciła swoją magiczną siłę?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Słabe wyniki argentyńskiej gospodarki to powracający temat debaty. W niniejszym artykule autorzy próbują scharakteryzować różnice pomiędzy Argentyną i grupą krajów o wyjściowo porównywalnych dochodach na mieszkańca, a także ustalić moment, w którym różnice te zaczęły być widoczne. Autorzy stwierdzają, że dywergencja Argentyny od poziomu, na którym znajduje się ta grupa, zaczęła się wcześniej niż to się powszechnie przyjmuje, zarysowując etapy tego procesu przypadające na pierwszą połowę XX wieku i okres po II wojnie światowej. Wskazują oni konkretne daty punktów zwrotnych, przedstawiają towarzyszące okoliczności, starają się wyjaśnić przyczyny trwałej dywergencji i opisują niestabilną sytuację Argentyny od lat 90-tych XX wieku.
Kiedy Argentyna straciła swoją magiczną siłę?

Mick Jagger wśród reformatorów

Kategoria: Trendy gospodarcze
Minął prawie rok, odkąd Javier Milei objął rządy nad Argentyną, wypowiadając wojnę inflacji i etatyzmowi. Entuzjaści pieją z zachwytu nad sukcesami, krytycy twierdzą, że ponosi sromotną klęskę. Obu grupom przyda się zimny prysznic.
Mick Jagger wśród reformatorów

Rosyjski syndrom krótkiej kołdry

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjska gospodarka od przeszło pięciu kwartałów rośnie w tempie ponad 5 proc. To rekordowe tempo, ostatni raz odnotowywane na takim poziomie na przełomie lat 2011 i 2012. Czy Rosja, mimo sankcji, odcięcia od najnowszych technologii, inwestycji zagranicznych i wiodących światowych rynków eksportu oraz importu zaczyna osiągać to o czym od dawna mogła tylko marzyć? Czy też jest to wstęp do sagi „miłe złego początki”?
Rosyjski syndrom krótkiej kołdry