Bank Centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian

Bank Centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian – podał Ludowy Bank Chin (PBoC).

PBoC pozostawił bez zmian stopę procentową 1-rocznych kredytów MLF na poziomie 2,00 proc. i takiej decyzji banku spodziewała się większość analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg.

Na początku grudnia chińscy decydenci zobowiązali się do „umiarkowanie luźnej” polityki pieniężnej. To pierwsza zmiana ich stanowiska od 14 lat.

Na razie władze Chin powstrzymują się z ogłoszeniem konkretnych silnych bodźców dla gospodarki i zachowują cierpliwość przed możliwym nałożeniem przez USA ceł, którymi wcześniej groził Chinom prezydent-elekt Donald Trump.

Analitycy oceniają, że w 2025 r. Chiny mogą zwiększyć swój deficyt budżetowy do najwyższego poziomu od 30 lat i dokonać największych obniżek stóp procentowych od 2015 r.

 

aj/


Artykuły powiązane

Zawiłości chińskiej polityki monetarnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Daleko idącą reformę polityki monetarnej prowadzonej przez Bank Ludowy Chin zapowiedział jego prezes Pan Gongsheng. Pierwsze deklaracje każą przypuszczać w jakim kierunku będą szły zmiany. Od ich powodzenia mogą zależeć losy drugiej największej gospodarki na świecie, która przeżywa obecnie spore trudności.
Zawiłości chińskiej polityki monetarnej

Widmo drugiej wojny handlowej między USA a Chinami

Kategoria: Trendy gospodarcze
Skutki pierwszej wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami (w latach 2018–2020 ) oraz przekierowanie uwagi Amerykanów na ograniczenie rozwoju chińskiego sektora półprzewodników wpływają na międzynarodową współpracę gospodarczo-handlową.
Widmo drugiej wojny handlowej między USA a Chinami

Perspektywy renminbi jako waluty rezerwowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Od czasu globalnego kryzysu finansowego Chiny podejmują działania mające na celu zwiększenie międzynarodowego wykorzystania renminbi. Działania te wynikają w znacznej mierze z rosnącej roli Państwa Środka w gospodarce światowej i z niezaspokojonych ambicji. Wiąże się to również z przekonaniem, że znaczenie Chin w międzynarodowym systemie walutowym jest nieproporcjonalnie małe w stosunku do pozycji tego kraju w realnej sferze gospodarki światowej. Z drugiej strony wspieranie umiędzynarodowienia renminbi wynika również z dążenia do zmniejszenia zależności od dolara amerykańskiego, co wypływa nie tylko z przyczyn ekonomicznych, lecz w coraz większym stopniu jest pochodną uwarunkowań geopolitycznych.
Perspektywy renminbi jako waluty rezerwowej