Czy roboty nas zastąpią, czy do nas dołączą?
Kategoria: Trendy gospodarcze
Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, wyniósł we wrześniu 2024 r. w Polsce 264,0 pkt, co oznacza wzrost o 3,6 pkt wobec sierpnia 2024 r. – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Autorzy raportu podają, że był to już czwarty z rzędu oraz największy od kwietnia wzrost. W całym 2024 r. z wyjątkiem maja wakatów przybywało, choć powoli.
„Liczba ofert pracy osiągnęła dolny punkt zwrotnego końcem 2023 r. Wzrost w bieżącym roku zdołał przyczynić się do odbudowy liczby wakatów do poziomu obserwowanego w pierwszej połowie 2021 r.” – napisano.
Autorzy badania podają, że wzrost liczby wakatów napędzają obecnie pracodawcy z sektora usług oraz ci oferujący pracę fizyczną. We wrześniu 2024 r. liczba ogłoszonych ofert pracy związanych z pracą fizyczną osiągnęła nowe historyczne maksimum.
W sektorze usług liczba wakatów wzrasta od siedmiu miesięcy i to w dość szybkim tempie, stopniowo zbliżając się do poziomu poprzedniego szczytu z kwietnia 2022 r.
Z raportu wynika, że od marca powoli wzrasta liczba ogłoszeń zatrudnienia skierowanych do tych poszukujących pracy, którzy posiadają wykształcenie w naukach społecznych.
„Pomimo tego, z powodu znaczących wcześniejszych spadków, liczba ofert pracy w porównaniu z latami ubiegłymi utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, bliskim wartościom z 2020 r. Grupa ofert pracy wymagających wykształcenia w naukach ścisłych nadal pozostaje najsłabiej rozwijającym się obecnie obszarem rynku. Liczba wakatów dla tego typu zawodów wciąż maleje. Wrzesień był szóstym miesiącem z rzędu, w którym spadła. Dostrzegamy jednak niepewne oznaki stopniowego spowolnienia tendencji spadkowej” – napisano.
map/ ana/