BIEC: W listopadzie 2024 r. WPI bez zmian

WPI, prognozujący z wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług nie zmienił wartości w listopadzie 2024 r. w porównaniu z październikiem 2024 r. – poinformowało w raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

BIEC podaje, że w kierunku spadku inflacji działają przede wszystkim obniżające się od kilku miesięcy oczekiwania inflacyjne konsumentów i przedsiębiorców.

Z kolei w kierunku jej ewentualnego wzrostu działają zaś: wzrost cen niektórych surowców na światowych rynkach, wzrost kosztów zadłużania się rządu oraz osłabienie kursu złotego w stosunku do dolara amerykańskiego.

Drugi miesiąc z rzędu słabną oczekiwania inflacyjne konsumentów. W dalszym ciągu są jednak na bardzo wysokim poziomie. Odsetek respondentów spodziewających się wzrostu cen w najbliższym czasie sięga 83 proc.

„W ostatnich miesiącach systematycznie ubywało osób spodziewających się szybszego od dotychczasowego tempa wzrostu cen na rzecz grupy respondentów spodziewających się tempa wzrostu cen na poziomie dotychczasowym lub nieco niższym” – napisano.

Według BIEC od początku roku obniżają się również oczekiwania inflacyjne przedstawicieli przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego. Towarzyszy temu spadek inflacji PPI. Przedsiębiorcy borykają się z problemem silnego ograniczenia popytu, zarówno krajowego jak i zagranicznego, co powoduje nasilenie konkurencji cenowej.

BIEC podaje, że w poszczególnych branżach obserwujemy jednak znaczne zróżnicowanie co do przyszłej polityki cenowej. Wśród przedsiębiorców produkujących trwałe i nietrwałe dobra konsumpcyjne dominują firmy planujące podwyżki cen. Najsilniejszą skłonność do podwyżek wykazują, podobnie jak przed miesiącem, producenci żywności. Równie wysoką przewagę firm planujących podwyżki cen zanotowano w grupie firm oferujących pozostałe nietrwałe dobra konsumpcyjne jak np. odzież oraz wśród producentów oferujących trwałe dobra konsumpcyjne, typu AGD czy meble.

„To ceny żywności będą kluczowe dla dalszych tendencji inflacyjnych w Polsce, choćby ze względu na ich znaczący udział w koszyku CPI” – podał BIEC.

map/ gor/

 


Artykuły powiązane

Wpływ cen energii na oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i przedsiębiorstw

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ceny energii były ważnym czynnikiem niedawnego wzrostu inflacji. W artykule analizujemy związek między szokami cen energii a oczekiwaniami inflacyjnymi gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Okazuje się, że gospodarstwa rozciągają (ekstrapolują) indywidualną percepcję wzrostu cen energii na ogląd całej gospodarki. Z kolei przedsiębiorstwa, które w znacznej części przenoszą wzrost kosztów energii na ceny swoich produktów, nie wykazują wpływu szoku cen energii na oczekiwania inflacyjne. Spostrzeżenia te zdają się potwierdzać istnienie różnic w posiadanej wiedzy ekonomicznej (ang. information frictions), oraz ich roli w wyjaśnianiu różnic między gospodarstwami domowymi a przedsiębiorstwami.
Wpływ cen energii na oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i przedsiębiorstw

Unia Europejska a bezpieczeństwo żywnościowe

Kategoria: Sektor niefinansowy
Zagadnienie bezpieczeństwa żywności może być rozpatrywane z wielu perspektyw. W niniejszym artykule zwrócono uwagę na kilka interesujących inicjatyw Unii Europejskiej oraz na problem marnotrawstwa żywności.
Unia Europejska a bezpieczeństwo żywnościowe

Inflacja w strefie euro w okresie pandemii

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po okresie dezinflacji, który trwał przez ponad dwie dekady przed pandemią, w 2021 roku kraje strefy euro nagle stanęły w obliczu rosnącej inflacji. Niniejszy artykuł omawia, w jaki sposób ten epizod inflacyjny następujący po pandemii, początkowo ograniczony do produktów dotkniętych zatorami w łańcuchu dostaw, przekształcił się w szeroko zakrojone i trwałe zjawisko. Wyniki wskazują, że kluczową rolę w jego rozpowszechnieniu odegrały oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i zdolność firm do dyktowania cen.
Inflacja w strefie euro w okresie pandemii