Stałe czy zmienne oprocentowanie kredytów mieszkaniowych
Kategoria: Trendy gospodarcze
W maju 2024 r., w porównaniu z majem 2023 r., banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom mniej kredytów (-8,1 proc.) i na niższą wartość (-5,0 proc.) – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.
W ujęciu liczbowym banki udzieliły mniej trzech głównych rodzajów kredytów dla mikrofirm: kredytów inwestycyjnych (-43,3 proc.), kredytów w rachunku bieżącym (-16,6 proc.) oraz kredytów obrotowych (-6,0 proc.).
Ujemna dynamika roczna wystąpiła również w ujęciu wartościowym: kredyty inwestycyjne (-25,6 proc.), w rachunku bieżącym (-11,6 proc.) oraz kredyty obrotowe (-2,1 proc.).
Jak wynika z danych BIK, w pierwszych pięciu miesiącach 2024 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, banki udzieliły więcej kredytów dla mikroprzedsiębiorców (+1,2 proc.) i na wyższą kwotę (+3,3 proc.).
„Dodatnią dynamikę w okresie styczeń–maj 2024 r. zarówno w ujęciu liczbowym (+3,5 proc.), jak i wartościowym (4,3 proc.) odnotowały jedynie kredyty obrotowe. Natomiast kredyty inwestycyjne i w rachunku bieżącym, miały ujemną dynamikę w ujęciu liczbowym” – napisano w komunikacie prasowym.
„Odpowiednio (-25,3 proc.) oraz (-11,3 proc.). W ujęciu wartościowym dodatnią dynamiką charakteryzowały się kredyty inwestycyjne (+8,4 proc.). Natomiast kredyty w rachunku bieżącym maj kończą ujemną dynamiką w ujęciu w wartościowym (-8,0 proc.)” – dodano.
pat/