Carney: Zawieszenie ceł korzystne dla światowej gospodarki

Ogłoszona przez prezydenta USA Donalda Trumpa pauza w stosowaniu ceł wzajemnych przynosi ulgę. Działania USA fundamentalnie zmieniają światową gospodarką – tak skomentował w środę decyzję Trumpa premier Kanady Mark Carney.

„Prezydent zasygnalizował, że USA będą rozpoczynać dwustronne negocjacje z grupą krajów. To prawdopodobnie przyniesie jako skutek fundamentalną zmianę struktury globalnego systemu handlowego. W tym kontekście Kanada musi pogłębiać swoje relacje z partnerami handlowymi, którzy podzielają nasze wartości, w tym swobodną i otwartą wymianę dóbr, usług i idei” – napisał Carney na portalu X.

Przypomniał, że w niedawnej rozmowie z Trumpem uzgodnił, że Kanada zacznie negocjacje z USA w sprawie nowych zasad relacji gospodarczych i bezpieczeństwa bezpośrednio po wyborach federalnych, które odbędą się w Kanadzie 28 kwietnia 2025 r.

„Te wybory w istotny sposób dotyczą tego, kto może najlepiej walczyć o kanadyjskie rodziny, pracowników i firmy przy stole negocjacyjnym z USA i innymi potencjalnymi krajami partnerskimi. Stawka nigdy nie była tak wysoka” – napisał premier.

W środę weszły w życie 25 proc. kanadyjskie cła na amerykańskie samochody. To zapowiedziana w ubiegłym tygodniu przez premiera reakcja na amerykańskie cła na importowane do USA samochody. Decyzja Trumpa o 90-dniowej „pauzie” na cła nie zmieniła nic w nałożonych już na Kanadę taryfach celnych.

Podczas spotkania wyborczego w Saskatoon w środę (9 kwietnia 2025 r.) Carney powiedział, że cła odwetowe stanowią kluczową część strategii Kanady.

„Będziemy walczyć z Amerykanami tym, co rozumieją. Rozumieją pieniądze” – podkreślił Carney cytowany w mediach.

Z Toronto Anna Lach

lach/ san/ alk/ pr/


Artykuły powiązane

Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czy jeśli listopadowe wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump powróci Trumponomika i wysoka inflacja? Czy jeśli wygra je Kamala Harris, to wystrzeli deficyt? Sprawdzamy co proponują kandydaci Republikanów i Demokratów na najważniejszy fotel w Białym Domu.
Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Rezultaty i przyszłość układu handlowego USA-Meksyk-Kanada

Kategoria: Trendy gospodarcze
Porozumienie handlowe USMCA zastąpiło w ostatnim roku pierwszej kadencji D. Trumpa Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA), przynosząc istotny wzrost obrotów w regionie. Powróciwszy do władzy, prezydent uznaje jednak osiągnięte rezultaty za niekorzystne dla USA i zapowiada stosowanie ceł w stosunku do Meksyku i Kanady.
Rezultaty i przyszłość układu handlowego USA-Meksyk-Kanada

Co zrobi Fed

Kategoria: Analizy
Niezależnie od poglądów na funkcjonowanie gospodarki światowej należy się zgodzić, że to jak będzie się ona rozwijać zależy od ekonomiki USA. Należy mieć na uwadze nie tylko udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB, ale również status dolara jako powszechnej waluty rezerwowej, rolę amerykańskiej giełdy w przepływach finansowych i wpływ rządu USA na międzynarodowe instytucje gospodarcze.
Co zrobi Fed