Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki
Kategoria: Trendy gospodarcze
Ogłoszona przez prezydenta USA Donalda Trumpa pauza w stosowaniu ceł wzajemnych przynosi ulgę. Działania USA fundamentalnie zmieniają światową gospodarką – tak skomentował w środę decyzję Trumpa premier Kanady Mark Carney.
„Prezydent zasygnalizował, że USA będą rozpoczynać dwustronne negocjacje z grupą krajów. To prawdopodobnie przyniesie jako skutek fundamentalną zmianę struktury globalnego systemu handlowego. W tym kontekście Kanada musi pogłębiać swoje relacje z partnerami handlowymi, którzy podzielają nasze wartości, w tym swobodną i otwartą wymianę dóbr, usług i idei” – napisał Carney na portalu X.
Przypomniał, że w niedawnej rozmowie z Trumpem uzgodnił, że Kanada zacznie negocjacje z USA w sprawie nowych zasad relacji gospodarczych i bezpieczeństwa bezpośrednio po wyborach federalnych, które odbędą się w Kanadzie 28 kwietnia 2025 r.
„Te wybory w istotny sposób dotyczą tego, kto może najlepiej walczyć o kanadyjskie rodziny, pracowników i firmy przy stole negocjacyjnym z USA i innymi potencjalnymi krajami partnerskimi. Stawka nigdy nie była tak wysoka” – napisał premier.
W środę weszły w życie 25 proc. kanadyjskie cła na amerykańskie samochody. To zapowiedziana w ubiegłym tygodniu przez premiera reakcja na amerykańskie cła na importowane do USA samochody. Decyzja Trumpa o 90-dniowej „pauzie” na cła nie zmieniła nic w nałożonych już na Kanadę taryfach celnych.
Podczas spotkania wyborczego w Saskatoon w środę (9 kwietnia 2025 r.) Carney powiedział, że cła odwetowe stanowią kluczową część strategii Kanady.
„Będziemy walczyć z Amerykanami tym, co rozumieją. Rozumieją pieniądze” – podkreślił Carney cytowany w mediach.
Z Toronto Anna Lach
lach/ san/ alk/ pr/