Chiny: Bank centralny utrzymał stopy proc. na tym samym poziomie

Ludowy Bank Chin utrzymał 1-roczną stopę procentową w wysokości 3,1 proc., a 5-letnią LPR na poziomie 3,6 proc. Stopy proc. utrzymują się na tym poziomie od czasu obniżki o ćwierć punktu procentowego w październiku 2024 r.

Jak pisze CNBC, decyzja banku centralnego Chin w sprawie stóp procentowych jest następstwem decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej o utrzymaniu referencyjnych stóp procentowych. Urzędnicy Fed wskazali jednak prawdopodobne pół punktu procentowego obniżek stóp procentowych do 2025 r. Pekin stara się wspierać wzrost gospodarczy i stabilizować swoją walutę w obliczu rosnących tarć handlowych.

„Decydenci polityczni dostrzegają solidną dynamikę wzrostu kraju, pozostając jednocześnie ostrożnymi ze względu na utrzymującą się presję w przyszłości” – powiedział, cytowany przez CNBC, Bruce Pang, adiunkt na Chińskim Uniwersytecie w Hongkongu, powołując się na ryzyko związane z napięciami handlowymi, stabilnym stanowiskiem politycznym Fed i już małymi marżami odsetkowymi netto chińskich banków.

Gospodarka Chin wykazała umiarkowane przyspieszenie w pierwszych dwóch miesiącach roku, a sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,0 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, szybciej niż wzrost o 3,7 proc. zanotowany w grudniu. Produkcja przemysłowa również okazała się wyższa od oczekiwań, zwiększając się o 5,9 proc. rok do roku.

Dane o inflacji uwypukliły jednak potrzebę większego wsparcia ze strony polityki monetarnej dla trwałego ożywienia gospodarczego. Inflacja cen konsumpcyjnych w lutym po raz pierwszy od ponad roku spadła do wartości ujemnych, podczas gdy deflacja cen producentów utrzymała się.

pr/


Artykuły powiązane

Chiny – jedyne supermocarstwo przemysłowe: zarys drogi na szczyt

Kategoria: Trendy gospodarcze
Stany Zjednoczone są jedynym militarnym supermocarstwem świata: wydają na siły zbrojne więcej niż dziesięć kolejnych krajów łącznie. Chiny natomiast stały się jedynym na świecie supermocarstwem w przetwórstwie przemysłowym (manufacturing). Produkcja Chin przewyższa produkcję dziewięciu następnych krajów na liście razem wziętych.
Chiny – jedyne supermocarstwo przemysłowe: zarys drogi na szczyt

Perspektywy wzrostu gospodarczego w obliczu starzenia się społeczeństw

Kategoria: Trendy gospodarcze
Gospodarcze konsekwencje starzenia się społeczeństw są przedmiotem coraz większej liczby badań. W niniejszym artykule dowodzimy, że konwencjonalna miara wieku produkcyjnego, która tak samo klasyfikuje starość dla każdego pokolenia, nie uwzględnia postępu w dziedzinie zdolności funkcjonalnej pod względem umieralności, niepełnosprawności, siły i funkcji poznawczych, wynikającego ze zdrowego starzenia się. Przyjęcie „prospektywnej” metody pomiaru struktury wiekowej społeczeństwa opartej na przewidywanej liczbie lat dalszego życia sugeruje, że ekonomiczne skutki starzenia się społeczeństw będą mniej dramatyczne, niż szacunki oparte na samej strukturze kohorty.
Perspektywy wzrostu gospodarczego w obliczu starzenia się społeczeństw

Co zrobi Fed

Kategoria: Analizy
Niezależnie od poglądów na funkcjonowanie gospodarki światowej należy się zgodzić, że to jak będzie się ona rozwijać zależy od ekonomiki USA. Należy mieć na uwadze nie tylko udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB, ale również status dolara jako powszechnej waluty rezerwowej, rolę amerykańskiej giełdy w przepływach finansowych i wpływ rządu USA na międzynarodowe instytucje gospodarcze.
Co zrobi Fed