CPI z 50-proc. prawdopod. w ’26: 2,0–4,8 proc., w ’27: 1,1–3,9 proc.

Inflacja CPI w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 r. w przedziale 4,1–5,7 proc., w 2026 r. w przedziale 2,0–4,8 proc., a w 2027 r. w przedziale 1,1–3,9 proc. – wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

Według DAE, dynamika PKB Polski z 50-proc. prawdopodobieństwem w 2025 r. znajdzie się w przedziale 2,9–4,6 proc., w 2026 r. w przedziale 1,9–4,0 proc., a w 2027 r. w przedziale 1,1-3,5 proc.

Projekcja uwzględnia dane dostępne do 27 lutego 2025 r.

*Ścieżka centralna z marcowych prognoz NBP została wyliczona jako środek przedziału prognoz podanego w komunikacie RPP i może nie pokrywać się z faktyczną ścieżką centralną, która zostanie opublikowana przez NBP. Różnice mogą wynikać z niesymetrycznego rozkładu prawdopodobieństwa kształtowania się zmiennych (PKB i inflacja) w horyzoncie prognozy.

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała na posiedzeniu w dn. 11-12 marca 2025 r. wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc.

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku. (PAP Biznes)

 


Artykuły powiązane

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Kategoria: Trendy gospodarcze
W seriach wydawniczych Materiały i Studia NBP oraz NBP Working Papers został niedawno opublikowany raport przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących mechanizmu transmisji polityki pieniężnej w Polsce. Z wielu wątków poddanych analizie wybraliśmy trzy, które streszczamy w niniejszym artykule. Rozpoczynamy od czynników wpływających na możliwie zmiany mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. Następnie analizujemy siłę i opóźnienia, z jaką decyzje Rady Polityki Pieniężnej oddziałują na gospodarkę. W ostatniej części artykułu przyglądamy się bliżej funkcjonowaniu kanału kredytowego polityki pieniężnej w Polsce.
Mechanizm transmisji polityki pieniężnej w Polsce: wybrane wnioski z najnowszych badań

Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rozpoczęta kadencja Donalda Trumpa, rywalizacja amerykańsko-chińska, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także dalszy rozwój AI wpłyną na globalne rynki kapitałowe w 2025 r. i kolejnych latach. Inwestorzy zastanawiają się jednak, jak długo potrwa globalna hossa oraz co z wyzwaniami stojącymi przed naszą GPW?
Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego