Czechy: Narodowy centralny dąży do 5 proc. rezerw w bitcoinie

Narodowy Bank Czech (CNB) chce docelowo posiadać do 5 proc. rezerw walutowych w bitcoinie – poinformował prezes banku Aleš Michl w rozmowie z „Financial Times” (FT).

Michl powiedział FT, że w najbliższy czwartek przedstawi zarządowi CNB plan dywersyfikacji rezerw walutowych o inwestycję w bitcoiny w wysokości do 5 proc. całości rezerw, które obecnie wynoszą około 140 mld euro.

„Oczywiście jeżeli porównać moje stanowisko z innymi bankierami, to ja wchodzę do dżungli albo jestem pionierem. Prowadziłem fundusz inwestycyjny, więc powiedziałbym, że jestem typowym bankierem inwestycyjnym, lubię zyski” – powiedział Michl w FT.

tus/ gor/


Artykuły powiązane

Perspektywy renminbi jako waluty rezerwowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Od czasu globalnego kryzysu finansowego Chiny podejmują działania mające na celu zwiększenie międzynarodowego wykorzystania renminbi. Działania te wynikają w znacznej mierze z rosnącej roli Państwa Środka w gospodarce światowej i z niezaspokojonych ambicji. Wiąże się to również z przekonaniem, że znaczenie Chin w międzynarodowym systemie walutowym jest nieproporcjonalnie małe w stosunku do pozycji tego kraju w realnej sferze gospodarki światowej. Z drugiej strony wspieranie umiędzynarodowienia renminbi wynika również z dążenia do zmniejszenia zależności od dolara amerykańskiego, co wypływa nie tylko z przyczyn ekonomicznych, lecz w coraz większym stopniu jest pochodną uwarunkowań geopolitycznych.
Perspektywy renminbi jako waluty rezerwowej

Ewolucja podejścia banków centralnych do złota

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rola złota ulegała znaczącym przemianom wraz z ewolucją międzynarodowego systemu walutowego. Doprowadziło to do stopniowego spadku roli złota w odniesieniu do trzech klasycznych funkcji pieniądza: środka wymiany, jednostki obrachunkowej oraz środka tezauryzacji. Był to proces stopniowej eliminacji tego kruszcu z systemu monetarnego. Należy jednak podkreślić, że okres braku oficjalnej roli złota w systemie monetarnym jest relatywnie krótki w porównaniu z czasem, kiedy pełniło ono wszystkie klasyczne funkcje pieniądza.
Ewolucja podejścia banków centralnych do złota

Realny kurs walutowy i rezerwy walutowe w czasach integracji finansowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rezerwy walutowe spełniają rolę bufora chroniącego gospodarkę przed zewnętrznymi wstrząsami finansowymi. Ponieważ jednak ich utrzymanie sporo kosztuje, utrzymywanie rezerw wymaga starannego rozważenia i strategicznego zarządzania.
Realny kurs walutowy i rezerwy walutowe w czasach integracji finansowej