DBRS Morningstar potwierdził ratingi Polski, persp. stabilna

Agencja DBRS Morningstar potwierdziła długoterminowe ratingi Polski w walucie zagranicznej i lokalnej na poziomie „A”, z perspektywą stabilną

Jednocześnie DBRS Morningstar potwierdził rating emitenta w walucie zagranicznej i lokalnej Polski na poziomie R-1.

W ocenie analityków DBRS Morningstar dobre perspektywy makroekonomiczne Polski równoważą ryzyko wynikające z wciąż podwyższonej inflacji i wyższych stóp procentowych.

Ich zdaniem, szok cenowy i wyższe warunki finansowania związane z rosyjską inwazją na Ukrainę odbiły się na realnych dochodach i decyzjach inwestycyjnych, ale silny wzrost zatrudnienia i wsparcie fiskalne zmniejszają ryzyko przedłużającego się spowolnienia gospodarczego.

Jeśli chodzi o finanse publiczne, środki mające na celu złagodzenie presji wynikającej z rosnących cen i wsparcie wojska pogłębią deficyt.

Obecne prognozy rządowe przewidują, że do połowy dekady nierównowaga fiskalna spadnie poniżej 3 proc. PKB, a dług publiczny utrzyma się poniżej 60 proc.

pr/


Artykuły powiązane

Eksperyment BOJ z bezprecedensowym luzowaniem polityki pieniężnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po pęknięciu baniek na początku lat 90. XX w. i trwających problemach sektora bankowego w połowie tej dekady gospodarka Japonii wkroczyła w okres niskiego wzrostu gospodarczego, a pod jej koniec w okres łagodnej deflacji. Średnia stopa wzrostu gospodarczego w latach 1999–2012 wynosiła 0,7 proc., natomiast średnia stopa inflacji -0,28 proc. W tym przypadku preferowana przez BOJ inflacja bazowa (po wyłączeniu cen świeżej żywności) oraz standardowa inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) odnotowały wyniki na poziomie odpowiednio -0,26 proc. i -0,5 proc.
Eksperyment BOJ z bezprecedensowym luzowaniem polityki pieniężnej

Problem przymusu ekonomicznego w polityce handlowej Chin

Kategoria: Trendy gospodarcze
Analiza przypadków stosowania przymusu ekonomicznego w polityce handlowej Chin wskazuje, że podłożem takiego postępowania  jest obrona chińskich interesów narodowych, w tym integralności terytorialnej i suwerenności państwa, stabilności wewnętrznej, rozwoju gospodarczego i społecznego.
Problem przymusu ekonomicznego w polityce handlowej Chin

Od rozwoju zależnego do silnej Polski

Kategoria: Trendy gospodarcze
Można powiedzieć, że nasz kraj tkwi między młotem a kowadłem, czyli między Rosją, której interesy historycznie kolidują z polską racją stanu, a Unią Europejską i dominującymi w niej grupami politycznymi. Ten czynnik oraz agresja Rosji na Ukrainę powodują, że poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o silną Polskę zostało zdominowane przez kwestie polityczne.
Od rozwoju zależnego do silnej Polski