Doradca prezydenta USA ds. handlu zapewnia, że nie będzie recesji

Po zawirowaniach na globalnych rynkach kapitałowych wywołanych wdrożeniem nowych ceł na dobra importowane do USA Peter Navarro, doradca prezydenta ds. handlu, powiedział w wywiadzie dla Fox News, że gwarantuje, że nie będzie recesji – podał we wtorek (8 kwietnia 2025 r.) dziennik „The Hill”.

„Wprowadzenie przez Donalda Trumpa zaporowych ceł jest krytykowane przez miliarderów, którzy do tej pory popierali prezydenta” – napisał „Washington Post”. Nawet Elon Musk ogłosił, że między Europą i Ameryką powinna zaistnieć „sytuacja zero taryf”, i zaczął atakować doradcę handlowego prezydenta, który w Białym Domu jest głównym zwolennikiem ceł.

Najbogatszy człowiek świata i doradca Trumpa nazwał we wtorek Navarro – we wpisie na własnej platformie X – „prawdziwym kretynem”, który jest „głupszy niż worek cegieł”.

Navarro, który broni polityki celnej Trumpa, oznajmił też w wypowiedzi dla Fox News, że nie będzie recesji w USA, „ponieważ największe, najszersze cięcia podatków w historii w ciągu kilku miesięcy będą wielkim bodźcem (dla gospodarki)”. Prezydent zapowiedział takie redukcje, ale ekonomiści obawiają się, że powiększą one deficyt budżetowy USA.

„Nie będzie żadnej inflacji” – dodał Navarro. „The Hill” podkreśla jednak, że analitycy, ekonomiści i szefowie wielkich korporacji nie są przekonani, że takie obietnice się spełnią, a Larry Fink, dyrektor wykonawczy wielkiego funduszu inwestycyjnego BlackRock, przekazał, że niektórzy z nich uważają, iż kraj już wchodzi w recesję.

Tymczasem Musk od soboty atakuje Navarro, który w administracji Trumpa jest jednym z głównych zwolenników ceł.

„Doktorat z ekonomii na Harvardzie to raczej wada niż zaleta” – napisał miliarder na platformie X o doradcy prezydenta.

Navarro zarzucił właścicielowi Tesli, że nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje oszukują USA w sprawach handlowych, a następnie napisał, że Musk nie produkuje samochodów, tylko je składa z gotowych, importowanych części, i broni swoich interesów, krytykując zaporowe cła.

fit/ mms/ gor/


Artykuły powiązane

Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czy jeśli listopadowe wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump powróci Trumponomika i wysoka inflacja? Czy jeśli wygra je Kamala Harris, to wystrzeli deficyt? Sprawdzamy co proponują kandydaci Republikanów i Demokratów na najważniejszy fotel w Białym Domu.
Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Co zrobi Fed

Kategoria: Analizy
Niezależnie od poglądów na funkcjonowanie gospodarki światowej należy się zgodzić, że to jak będzie się ona rozwijać zależy od ekonomiki USA. Należy mieć na uwadze nie tylko udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB, ale również status dolara jako powszechnej waluty rezerwowej, rolę amerykańskiej giełdy w przepływach finansowych i wpływ rządu USA na międzynarodowe instytucje gospodarcze.
Co zrobi Fed

Rezultaty i przyszłość układu handlowego USA-Meksyk-Kanada

Kategoria: Trendy gospodarcze
Porozumienie handlowe USMCA zastąpiło w ostatnim roku pierwszej kadencji D. Trumpa Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA), przynosząc istotny wzrost obrotów w regionie. Powróciwszy do władzy, prezydent uznaje jednak osiągnięte rezultaty za niekorzystne dla USA i zapowiada stosowanie ceł w stosunku do Meksyku i Kanady.
Rezultaty i przyszłość układu handlowego USA-Meksyk-Kanada