Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych
Kategoria: Trendy gospodarcze
Wynagrodzenia negocjowane w strefie euro w II kwartale 2024 r. wzrosły o 3,6 proc. rdr wobec 4,7 proc. w I kwartale 2024 r. – podał w raporcie Europejski Bank Centralny. Większość ekonomistów spodziewała się spadku lub stabilnego odczytu indeksu.
Dane pojawiły się na trzy tygodnie przed posiedzeniem EBC, na którym rynek oczekuje, że bank centralny strefy euro dokona obniżki stóp procentowych o 25 pb. Wcześniej bank dokonał pierwszej obniżki stóp proc. o 25 pb. w tym cyklu w czerwcu.
Według bankiera EBC Olliego Rehna z Finlandii zagrożenia dla gospodarki strefy euro wzmacniają argumenty za obniżką stóp procentowych w przyszłym miesiącu.
Powtórzył, że droga powrotu inflacji do celu 2 proc. do końca 2025 r. będzie wyboista, choć podkreślił, że nastąpił znaczny postęp od szczytu 10,6 proc. w 2022 r.
„Tempo rocznego wzrostu negocjowanych płac w strefie euro gwałtownie zwolniło w drugim kwartale. Będzie to dobra wiadomość dla EBC i utrzyma prognozy na wrześniową obniżkę stóp procentowych. Mimo to, utrzymująca się siła wzrostu płac bazowych, zwłaszcza w Niemczech, a także sztywna inflacja w sektorze usług prawdopodobnie sprawią, że decydenci będą ostrożni i będą wspierać koncepcję stopniowych, kwartalnych obniżek” – powiedziała Maeva Cousin, starsza ekonomistka globalna w Bloomberg.
Podczas posiedzenia 17–18 lipca 2024 r. Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian: refinansową na 4,25 proc., depozytową na 3,75 proc., lombardową na 4,5 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ankietowanych przez agencję Bloomberg.
kek/ ana/