EBC uważa, że inflacja w strefie euro osiągnie cel 2 proc.

Europejski Bank Centralny jest przekonany, że inflacja HICP w strefie euro w sposób zrównoważony osiągnie cel 2 proc., co powinno nastąpić nawet przed spodziewanym we wrześniowych prognozach terminem – ocenił w piątek François Villeroy de Galhau, członek rady prezesów EBC.

Dynamika cen w strefie euro wynosiła 2 proc. w październiku, ale spodziewane jest, że przyspieszy zanim osiągnie cel EBC.

„Określimy dalszą ścieżkę luzowania polityki pieniężnej w sposób pragmatyczny, stosując podejście podążania za danymi, spotkanie po spotkaniu” – powiedział Villeroy de Galhau na kongresie bankowym we Frankfurcie, cytowany przez agencję Bloomberg.

„Jesteśmy przekonani, że pokonanie inflacji jest w zasięgu wzroku, ale będziemy uważnie przyglądać się bilansowi zagrożeń i jego symetrii, włącznie z możliwym ryzykiem ukształtowania się inflacji poniżej celu” – dodał.

Członek rady prezesów wypowiedział się po tym, gdy inwestorzy zwiększyli zakłady na większe obniżki stóp procentowych po danych o kurczącej się aktywności gospodarczej w strefie euro w listopadzie.

Według piątkowych danych indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, w listopadzie 2024 r. wyniósł 45,2 pkt wobec 46 pkt na koniec poprzedniego miesiąca.

jz/ gor/


Artykuły powiązane

Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Współczesną rzeczywistość charakteryzuje szybki postęp. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych i cyfryzacja gospodarki wymuszają zmiany także w funkcjonowaniu systemu płatniczego i w samych płatnościach. Zjawisko to ma zasięg globalny. Dotyczy również strefy euro. W dyskusji publicznej pada pytanie, czy po 25 latach od wprowadzenia banknotów i monet euro nadszedł już czas na równoległe wprowadzenie przez Eurosystem (tj. Europejski Bank Centralny i 20 banków centralnych państw strefy euro) cyfrowego odzwierciedlenia gotówki?
Rola cyfrowego euro w płatnościach detalicznych

Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dyskusja podczas tegorocznego forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze dotyczyła głównie aktualnych wyzwań dla polityki pieniężnej związanych z zachodzącymi w gospodarce światowej zmianami strukturalnymi, napięciami geopolitycznymi i skutkami silnych wstrząsów z poprzednich lat.
Sintra 2024: Polityka pieniężna w dobie transformacji

Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC

Kategoria: Instytucje finansowe
Europejski Bank Centralny po raz dziewiąty podniósł stopy procentowe 27 lipca 2023 r., windując je do dawno nienotowanego poziomu. Trudno mówić o jakiejkolwiek niespodziance, można natomiast spierać się odnośnie do tego, jak wysoki jest to rzeczywiście poziom. Z kolei decyzja dotycząca obniżenia oprocentowania rezerw obowiązkowych świadczy o tym, że EBC szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to jest możliwe.
Coraz wyższe stopy procentowe a wynik finansowy EBC