EFL: Nastroje w sektorze MŚP na III kw. z lekkim pogorszeniem

Nastroje w sektorze MŚP na III kw. 2024 r. odnotowały lekkie pogorszenie – wynika z najnowszego Barometru EFL. Główny indeks barometru na III kwartał wynosi 51,2 pkt i jest o 1,4 pkt niższy niż kwartał wcześniej.

Autorzy badania informują, że jest to pierwszy spadek wskaźnika od ponad roku.

W ujęciu rocznym wartość Barometru jest jednak wyższa – rok temu wyniosła 48,1 pkt.

„Odczyt Barometru na III kwartał 2024 r., choć jest niższy w ujęciu kwartalnym, nie budzi niepokoju. Z kilku powodów. Po pierwsze, to niewielki spadek, a ważniejsze jest to, że w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. mamy znaczny wzrost. Po drugie, ten pomiar dotyczy okresu wakacyjnego, kiedy większość firm zdaje sobie sprawę z chwilowego zatrzymania obrotów z uwagi na urlopy zarówno swoich pracowników, jak i klientów. Wyjątkiem jest tylko HoReCa” – napisano.

„I po trzecie, co najbardziej cieszy, to utrzymujący się wzrost skłonności naszych przedsiębiorców do nowych inwestycji. One są najlepszym barometrem nastrojów firm, kiedy jest ich więcej, oznacza, że gospodarka wchodzi na wyższe obroty, rozwijamy się jako kraj” – dodano w komentarzu do badania.

Autorzy raportu zwracają uwagę na rosnący optymizm inwestycyjny.

„Od prawie dwóch lat pomiarów zauważalny jest nieznaczny, ale regularny wzrost grupy przedsiębiorców planujących więcej inwestować. W III kwartale 2024 r. taki plan ma 15 proc. zapytanych, podczas gdy w I i II kwartale ten wskaźnik oscylował wokół poziomu 12 proc. Pod koniec 2023 r. było to 8 proc., w III kwartale 5 proc., a w II kwartale 2 proc. Wcześniej wartości oscylowały wokół 1 proc.” – napisano.

map/ gor/


Artykuły powiązane

Konsumpcja prywatna szwankuje

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dane Głównego Urzędu Statystycznego o PKB za IV kwartał 2023 r. pokazują stagnację w spożyciu gospodarstw domowych. Ekonomiści przewidują  odwrócenie tych tendencji w bieżącym roku.
Konsumpcja prywatna szwankuje

Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Relacja między minimalnym a przeciętnym wynagrodzeniem w różnych branżach w 2023 r. wahała się od niespełna 30 do niemal 70 proc., a różnice między województwami wynosiły kilkanaście punktów proc. Czy ewentualne zmiany w mechanizmie najniższej płacy są zasadne?
Systemy płacy minimalnej w świetle doświadczeń międzynarodowych

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego